Facebook Google+ Twitter

Agnieszka Holland nagrodzona na XV Jerozolimskim Żydowskim Festiwalu Filmu

5 grudnia odbył się XV Jerozolimski Żydowski Festiwal Filmu, podczas którego polska reżyserka, Agnieszka Holland została nagrodzona za całokształt twórczości. Nagrodę wręczyła założycielka festiwalu – Lia Van Leer.

 / Fot. By Sławek (Holland Agnieszka) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Premiera nowego filmu


Premiera najnowszego trzyodcinkowego filmu "Gorejący krzew" wchodzącego na ekrany izraelskich kin, miała miejsce w chwili, gdy Agnieszka Holland odebrała nagrodę. Jest to historia o paryskim studencie Janie Palachu, który w proteście przeciwko wkroczeniu wojsk ZSRR na teren Czechosłowacji w sierpniu 1968 roku, dokonał samospalenia.

"Ten temat ją wzywa"


Po otrzymaniu nagrody reżyserska przyznała, że tematy związane z II wojną światową, holokaustem, ją inspirują. W końcu trzy filmy: "Europa, Europa", "Gorzkie żniwa" i "W ciemności" były nominowane do Oscara. "Fascynowało mnie, jak cienka i niewyraźna jest linia między dobrem a złem. (...) Łatwo jest wyjaśnić, czemu ludzie robią złe rzeczy,trudniej - czemu robią dobre" - tak tłumaczyła swoje powroty do tego trudnego tematu w kolejnych filmach.

Rozgłos dzięki filmowi " W ciemności"


Agnieszka Holland zdobyła rozgłos w Izraelu dzięki wyreżyserowaniu w 2011 roku filmu "W ciemności". Film opowiada historię przestępcy Leopolda Sochy, który początkowo za pieniądze, a potem dzięki wewnętrznej przemianie jaka w nim nastąpiła, pomagał Żydom ukrywać się w lwowskich kanałach. Socha, która jest zarazem postacią autentyczną, otrzymał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Miło słyszeć kiedy polscy filmowcy zyskują uznanie na świecie. Może "taplanie" się w historii i martyrologii straci swój negatywny charakter i stanie się chlubną wizytówką polskiego kina?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.