Facebook Google+ Twitter

Agnieszka Opolska, autorka literackiego debiutu roku w Ostrowcu Świętokrzyskim

Na początku września bieżącego roku miał miejsce finał IV konkursu Literacki Debiut Roku organizowanego przez wydawnictwo Novae Res pod patronatem Ministerstwa Kultury. Główną nagrodę otrzymała Agnieszka Opolska za powieść "Anna May".

Agnieszka Opolska w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Grzegorz Paweł ReligaCelem konkursu jest odnajdywanie i promowanie młodych i utalentowanych osób parających się piórem. Co roku cieszy się on coraz większą popularnością. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 300 utworów, z których w drodze trzyetapowych eliminacji do ścisłego finału kapituła konkursu zakwalifikowała siedem książek. Za najlepszą uznano powieść "Anna May" autorstwa Agnieszki Opolskiej (II nagrodę zdobył Michał Chmielewski za "Horyzont marzeń", a III – Agnieszka Kmiotek za "Komplikacje"). Premiera zwycięskiej książki odbyła się 24 października 2015 roku podczas krakowskich 19. Międzynarodowych Targów Książki, gdzie jej fragmenty czytała wybitna aktorka teatralna i filmowa, Anna Dymna. Następnego dnia Agnieszka Opolska promowała "Annę May" w swoim rodzinnym mieście, Ostrowcu Świętokrzyskim. Bardzo ciekawie i żywiołowo mówiła o sobie, o swojej pracy literackiej. Odpowiadała na pytania Norberta Zięby i publiczności.

Autorka spotkała się ze swoimi przyjaciółmi i czytelnikami w sali Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury. To w ostrowieckim MCK, a dokładnie w działającym w nim Klubie Literackim "Aspekt" ówczesna uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozpoczynała swoją literacką przygodę. W Ostrowcu Świętokrzyskim działała w stowarzyszeniach: EGO i Przestrzeń Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych PISK. Następnie wraz z mężem Albertem (znanym swego czasu w Ostrowcu recytatorem i aktorem tutejszego teatru amatorskiego prowadzonego przez Elżbietę Baran) przeprowadziła się do Tarnowa, by ostatecznie osiąść w Coventry, gdzie pracuje jako opiekunka dzieci w grupie "Little Heroes". Jednakże akcji swej nagrodzonej powieści Opolska nie umieściła w żadnym z tych miast, a w Krakowie.

Okładka książki Agnieszki Opolskiej. / Fot. www.novaeres.plTytułowa bohaterka, studentka historii sztuki, będąc w tarapatach finansowych postanawia ponownie spróbować swoich sił jako modelka. Zamiast na casting trafia jednak do pracowni malarskiej Adama Northona. Niespodziewana paczka z rzeczami zmarłej matki przywołuje demony przeszłości. Anna mimo wielu obaw decyduje się na odszukanie ojca, którego nigdy nie poznała, a tym samym zmierzyć się musi nie tylko ze swoimi koszmarami, ale i z mroczną historią własnej rodziny. Pomaga jej w tym, poza Adamem, także homoseksualny kolega Lukas i kandydatka na dziennikarkę, Ida. Anna nie zdaje sobie sprawy, iż jest trybikiem z dokładnie przemyślanej intrydze.

Jury przyznając Agnieszce Opolskiej i jej książce tytuł Literackiego Debiutu Roku 2015 podkreśliło walory literackie powieści, jej wielogatunkowość (od elementów powieści psychologicznej poprzez sensację, oniryzm, a nawet thriller), podejmowanie przez autorkę trudnych i kontrowersyjnych tematów, a także humor i … erotyzm.

Warto przypomnieć, że gdyńskie wydawnictwo Novae Res wydało też niedawno debiutancką powieść związanego z Ostrowcem Świętokrzyskim (podobnie jak Opolska absolwenta I LO im. Staszica) Macieja Maciejskiego "Wojownicy Shingan. Mistrzowie zła".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Młodzi potrafią doskonale pisać, nie każdemu jednak dane jest zaistnieć, zawsze można próbować za pośrednictwem rozpisani.pl, to prosty i wygodny sposób na wydanie własnej książki, gratuluję autorce sukcesu i mam nadzieję że będą kolejne

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ja chętnie sięgnę po książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Młoda autorka a może zainteresować także mnie weterana życia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.