Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10827 miejsce

Agnieszka Osiecka - artystka ponadczasowa

Nie znałam szczegółowo twórczości Agnieszki Osieckiej do czasu, gdy przypadkiem wpadła mi w ręce powieść "Biała bluzka", autorstwa artystki. To, co poetka, tekściarka i prozaiczka potrafiła robić ze słowami, jest niezwykłe i niepowtarzalne.

Pomnik Agnieszki Osieckiej w Opolu na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego na ul. Pl. Kopernika 11a. / Fot. Małgorzata MusiałekAgnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 roku w Warszawie, zmarła po ciężkiej chorobie 7 marca 1997 roku w Warszawie, gdzie została pochowana na Starych Powązkach w kwaterze 284b (wprost rząd 2 grób 16).

Biografia Agnieszki Osieckiej

Agnieszka Osiecka łączyła w sobie niezwykłe talenty - była poetką, prozaikiem, autorką wielu spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyserem filmowym, dziennikarką. Jednak wszyscy kojarzymy Ją przede wszystkim jako autorkę tekstów piosenek. Co szczególnie warte podkreślenia - Agnieszka Osiecka jest autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek!

Teksty piosenek Agnieszki Osieckiej śpiewali znani artyści, m.in. tacy jak Maryla Rodowicz, Łucja Prus, Sława Przybylska, Violetta Villas, Elżbieta Czyżewska, Hanna Banaszak, Urszula Sipińska, Barbara Dziekan, Edyta Geppert, Krystyna Janda, Ewa Błaszczyk, Seweryn Krajewski, Michał Bajor, Andrzej Zieliński, Andrzej Sikorowski, Skaldowie.

Na przełomie ostatnich kilku lat ukazały się płyty z nowymi interpretacjami tekstów Agnieszki Osieckiej nagrane m.in. przez zespół Raz Dwa Trzy, Katarzynę Nosowską, a także przez Stanisława Soykę.

Spośród znanych nam wszystkim tekstów Agnieszki można wymienić takie tytuły, jak np. "Chwalmy Pana", "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", "Gonić króliczka", "Jakżeś niestała", "Kiedy mnie już nie będzie", "Kto tam u Ciebie jest", "Kochankowie z ulicy Kamiennej", "Małgośka", "Mówiłam żartem", "Na zakręcie", "Historio", "Okularnicy", "Pornografia", "Przepraszam, że żyję", "Sama chciała", "Tango Tandresse", "Ulica japońskiej wiśni", "Wielka woda", "Zabierz mnie stąd".

Muzykę do tekstów Agnieszki Osieckiej tworzyli tak wspaniali kompozytorzy, jak na przykład Katarzyna Geartner, Jerzy Satanowski, Seweryn Krajewski, Marek Lusztig, Edward Pałłasz, Andrzej Zieliński, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Abramow.

Dyskografia Agnieszki Osieckiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

kamila mak
  • kamila mak
  • 23.01.2011 14:14

Ja dołączyłabym jeszcze do wymienionych tu tytułów jeszcze jesen, na który warto zwrócić uwagę według mnie. Mianowicie na zbiór opowiadań zatytułowanych "Agniszka Osiecka dziciom". Nasi milusińscy też powinni mieć szansę na poznanie tych niezwykłych bajeczek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna Agnieszka Osiecka. Dodałbym jeszcze do tego zacnego grona Jonasza Koftę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam kilka CD ze zbiorami piosenek A.O . To genialne teksty.
Bo Ona była genialna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna i niezwykła postać, Jej teksty są absolutnie ponadczasowe, dla wszystkich pokoleń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

i Jej Saka Kępa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) warte spojrzenia choćby na same foty. Obiecuję, że zerknę jeszcze raz we wnętrze tej lektury:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Irek w takim razie lektura obowiązkowa to "Listy na wyczerpanym papierze Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory" - rewelacja!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małgosiu, nie dobijaj mnie :) Przybora jest poza konkurencją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kochani, a Jeremi?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo jeszcze jak Pani dołoży Wysockiego to już tylko pełny odpływ:). Mogę siedzieć i słuchać, nawet posiłku odmówię:). Jasne, napitek pożądany. Gorąca herbata z samowara.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.