Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9044 miejsce

Agnieszka Osiecka "Biała bluzka - najpiękniejsze opowiadania"

Zbiór krótkich utworów pisanych prozą, wydany w 2010 roku, zawiera wznowienia kilku znanych tytułów Agnieszki Osieckiej, jak również kilka opowiadań nigdy dotąd nie publikowanych, a odnalezionych w archiwum autorki.

Okładka zbioru opowiadań "Biała bluzka - najpiękniejsze opowiadania". / Fot. http://okularnicy.org.pl/agnieszka.php?page=news&kid=1&pkid=8&ppkid=141&nid=1186Tytuł zbioru pochodzi od jednego z bardziej znanych opowiadań Agnieszki Osieckiej zatytułowanego "Biała bluzka", które również zawarte jest w powyższej publikacji.

Biała bluzka to opowiadanie po raz pierwszy opublikowane w 1988 roku przez Wydawnictwo Literackie.

Jak czytamy na stronie "Okularnicy", Elżbieta vel Krystyna, główna bohaterka opowiadania, to dziewczyna "uszkodzona" przez matkę i natarczywą historię. Bohaterka "Białej bluzki" łączy w sobie dwie sprzeczne osobowości. Opowiadanie oparte jest na listach, właściwie liścikach, które niepoważna, zwariowana Elżbieta pisze z zupełnie poważną i odpowiedzialną Krystyną.

Na deski teatru "Białą bluzkę" przeniosła Magda Umer, rolę Elżbiety zagrała Krystyna Janda, premierowe przedstawienie miało miejsce w 1987 roku. Ostatnio Magda Umer i Krystyna Janda powróciły do "Białej bluzki" na scenie Och-Teatru, Fundacji Krystyny Jandy na rzecz kultury.

Fragment "Białej bluzki"Agnieszka Osiecka o "Białej bluzce": Napisałam "Białą bluzkę" tuż po stanie wojennym. I nie przypuszczałam, że ktoś zrobi z tego sztukę teatralną. To było duże opowiadanie, czy może raczej mała powieść ujęta w formie listów.
Bohaterką była dziewczyna półchora psychicznie, półśmieszna, półzabawna, półtragiczna. Uwikłana w nieszczęśliwą miłość i niedole stanu wojennego. Z jednej strony szalona pijaczka, wariatka ze słońcem we włosach, a z drugiej znakomicie ułożona pedantka. Bohaterka "Białej bluzki" była mieszaniną wielu postaci. Wyposażyłam ją także w moje cechy: jakąś mieszaninę szaleństwa i pedanterii, poczucia humoru i tragizmu. Nadałam jej też cechy właściwe ludziom chorym. Wykorzystałam tu swoją wiedzę na temat pewnych obsesji i rozdwojenia jaźni itp., itd. Osadziłam to w typowych realiach stanu wojennego (...).


W zbiorze "Biała bluzka - najpiękniejsze opowiadania" obok tytułowego opowiadania pojawiły się takie znane tytuły, jak: "Stworzonko", "Czarna wiewiórka", "Salon gier" oraz "Zabiłam ptaka w locie". Po raz pierwszy natomiast publikowane są opowiadania znalezione w archiwum autorki, takie jak: "Mimi mahometanka; Śniło mi się, że moja łódź tonie", "Albańska noga, czyli matka i córka" oraz opowiadanie zatytułowane "Retro".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

gaba ba
  • gaba ba
  • 23.01.2011 14:01

Ostatnio wznowione bardzo dużo różnych tekstów Osieckiej. Ja najbardziej się chyba cieszę ze zbioru "Agnieszka Osiecka dzieciom", który przypomina mi chwile z dzieciństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.