Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Wojciechowska opowiada W24 o fundacji "Adams"

Redakcja
Fundacja "Adams"
W życiu każdego z nas pojawiają się takie momenty kiedy mamy wrażenie, że jesteśmy sami, bezradni i nie mamy już sił dalej walczyć. Ogarnia nas niemoc. Czasem sami potrafimy sobie z tym poradzić, ale niektóre sytuacje wymagają zaangażowania i wsparcia osób trzecich. I tu pojawia się fundacja "Adams".

O fundacji wspierania rodziny "Adams", Agnieszka Wojciechowska - wiceprezes zarządu.

Dorota Michalczak: Od kiedy działacie i co skłoniło Was do założenia organizacji?
Fundacja Adams powstała 2011 roku, choć w naszych głowach ten pomysł pojawił się już znacznie wcześniej. Podobno nic nie dzieje się bez przyczyny dlatego i w tym przypadku musiało upłynąć trochę czasu, zanim słowa przemieniły się w czyny. Znamy charakterystykę funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce i problemów z jakimi się borykają, dlatego od samego początku wiedziałyśmy jak "NIE" ma wyglądać nasza Fundacja.

Początki nie były łatwe. Biurokracja, problemy z lokalem, ciągła niepewność. A my od samego początku stawiałyśmy na pełen profesjonalizm i rzetelność. Zależało nam aby stworzyć nowocześnie działającą fundację z świetnie wyposażoną siedzibą, przyjazną atmosferą i profesjonalnymi specjalistami. Nieskromnie mogę powiedzieć, że nam się udało.

Głównym, najważniejszym celem fundacji jest...
Pomóc naszym klientom przejść kryzys. W życiu każdego z nas pojawiają się takie momenty kiedy mamy wrażenie, że jesteśmy sami, bezradni i nie mamy już sił dalej walczyć. Ogarnia nas niemoc. Czasem sami potrafimy sobie z tym poradzić, ale niektóre sytuacje wymagają zaangażowania i wsparcia osób trzecich. I tu pojawia się nasza Fundacja.

Kryzys nie musi oznaczać osobistej porażki lub czegoś bardzo złego. Wręcz przeciwnie, może spowodować, że na nowo się odrodzimy. Najlepszym przykładem są osoby, które skorzystały z naszej pomocy. Samotni ojcowie odkrywający na nowo swoją rolę w życiu własnego dziecka, młodzież ponownie budująca relacje ze swoimi rodzicami, młodzi rodzice uczący się siebie nawzajem od początku lub pary powtórnie tworzące nowe, wspaniałe rodziny. Jak się okazuje na miłość, pokonanie własnych słabości, lęków i obaw nigdy nie jest za późno. Każda sytuacja kryzysowa jest do przejścia ale trzeba spełnić jeden warunek- spróbować. Nie ma nic gorszego niż poddać się na starcie.

Celem Fundacji Adams jest udzielić wsparcia w taki sposób aby nie uzależniać, lecz pokierować, tak aby osoba zgłaszająca się do nas po pomoc sama znalazła w sobie te ukryte pokłady sił i możliwości. Bo nikt lepiej nie wie co jest nam potrzebne niż my sami.

Czytaj więcej --->
Do kogo skierowane są Wasze działania, i jak duża grupa społeczeństwa jest nimi objęta?
Tak jak powiedziałam wcześniej, nasze działania są skierowane do osób znajdujących się w szeroko rozumianym kryzysie. Zarówno pomagamy dzieciom, młodzieży, jak i osobom dorosłym. Nastolatkom, których rodzice się rozwodzą i ciągle się kłócą lub takim, nie mogącym dogadać się z rodzicami, wagarującym lub nieszczęśliwie zakochanym i dla nich to właśnie oznacza kryzys i koniec świata.

Samotnym ojcom walczącym o swoje prawa, parom rozwodzącym się przy ustaleniu planu wychowawczego lub osobom dotkniętym przemocą, ubóstwem, bądź uzależnionym. Trudno powiedzieć jak dużo osób korzysta z naszego wsparcia, bo czasem zgłasza się i rejestruje jeden rodzic, który się na przykład rozwodzi, ale pomocą objęci są członkowie dwóch rodzin dotkniętych tą sytuacją.

Czy macie już konkretne pomysły i projekty do zrealizowania na ten rok?
W chwili obecnej Fundacja Adams może się pochwalić przyznaną dotacją z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, dlatego już niebawem ruszy bezpłatna poradnia gdzie będzie można skorzystać z pomocy psychologa, pedagoga terapeuty, a także mediatora. Na rozstrzygniecie reszty konkursów jeszcze czekamy. Na pewno będą realizowane coroczne akcje takie jak: Dzień Dziecka organizowany przez Hotel Sheraton w Poznaniu, Dzień Matki i Dzień Dziecka w Szpitalu przy ul. Szpitalnej w Poznaniu, oraz Help- Portrait w grudniu. Wszystkie informacje dotyczące naszych działań są dostępne na bieżąco na naszej stronie www.fundacjaadams.org.pl i Facebooku.

W jaki sposób promujecie organizację i jakie są tego efekty?
Z wielką chęcią promowalibyśmy się w telewizji czy radiu, ale na to potrzeba środków. W naszym przypadku najlepiej sprawdza się „'marketing szeptany". Osoby, które już skorzystały z naszej pomocy lub były na naszych warsztatach czy szkoleniach przekazują swoją opinię dalej, a tak jak widzimy zawsze jest bardzo pozytywna.

Z jakimi problemami spotykacie się w pracy?
Może łatwiej byłoby zapytać z jakimi się nie spotykamy. Wachlarz problemów jest ogromny i często bardzo zaskakujący. Mnie najbardziej jednak załamuje wyuczona bezradność przekazywana z pokolenia na pokolenie w wielu rodzinach. A z tym bardzo trudno walczyć. Bo jak wpłynąć skutecznie na dziecko jeżeli ono w już wieku sześciu, siedmiu lat wie do jakiego okienka i po jaki zasiłek stanąć. Czasem to jest walka z wiatrakami.Sukcesy osiągnięte przez Waszą organizację
Pierwszym naszym największym sukcesem było otrzymanie dotacji z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej . Mówię o tym dlatego, że wtedy nasza Fundacja istniała dopiero 3 miesiące. Nikt nie dawał nam wielkich szans, a tu proszę! Natomiast to co najbardziej cieszy to przede wszystkim zaufanie jakim obdarza nas co raz więcej ludzi. Mam tu na myśli tych, którzy czasem nieśmiało i zachowawczo korzystają z naszego poradnictwa, jak i naszych darczyńców wspierających nasze statutowe działania finansowo lub materialnie.

Porażki
Porażki... są zawsze bolesne i trudne, ale w tym zawodzie to nieuniknione.

Zabawne historie
Raczej powiedziałabym, że wzruszające lub napawające optymizmem. Zatwardziali partnerzy, którzy jednak nagle dochodzą do porozumienia, dzieci z rodzin dysfunkcyjnych walczące o swoje marzenia lub osoby wychodzące z nałogu. To takie historie najbardziej zapadają w pamięci i motywują do dalszej i często nie łatwej pracy.

Jak układa się współpraca z władzami lokalnymi, zakładami pracy?
Dobrze, ale zawsze można spróbować coś ulepszyć. Niestety biurokracja w naszym kraju tego nie ułatwia nawet gdy są dobre chęci z jednej i drugiej strony. Generalnie ludzie chcą pomagać i się angażować ale nie zawsze wiedzą jak i gdzie. Boją się lub wstydzą sami podjąć jakąś inicjatywę. Dlatego świetnie jeżeli różne media piszą i informują społeczeństwo o tym czym się zajmujemy, jak działamy, oraz jak można się w to zaangażować.

Czy podejmujecie współpracę z podobnymi organizacjami do Waszej?
Tak, jak najbardziej. Dzięki temu nasza praca daje realne korzyści naszym klientom. Jak na przykład nasza współpraca z Pomocną Mamą czy Stowarzyszeniem Za Jeden Uśmiech. Ale są też i inne organizacje takie jak Wielkopolska Rada Koordynacyjna, która wspomaga nas m.in. w kwestiach dotyczących księgowości.

W jaki sposób można się z Wami skontaktować?
Siedziba Fundacji Wspierania Rodziny - Adams znajduje się w Poznaniu przy ul. Pięknej 44. Można przyjść do nas osobiście, napisać maila [email protected] lub zadzwonić pod numer telefonu 61 222 37 40.

Dziękuję za rozmowę, życzę wielu sukcesów i zrealizowania wszystkich planów.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto