Facebook Google+ Twitter

Agora - po dziewięciu miesiącach w polskich kinach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-16 14:57

Jeszcze w marcu do kin trafi film Alejandro Amenábara, opowiadający o losach aleksandryjskiej filozofki i matematyczki Hypatii, w bestialski sposób zamordowanej przez podburzony tłum chrześcijan, zwolenników św. Cyryla.

Plakat filmu AGORA / Fot. Forum Film PolandBohaterką "Agory" Alejandro Amenábara ("Teza", "Inni") jest Hypatia (Rachel Weisz), pogańska filozofka z rzymskiej Aleksandrii. Film skupia się na jej romansie z niewolnikiem (Max Minghella) i pokazuje ścieranie się (nie tylko ideowo) z zyskującymi na znaczeniu chrześcijanami.

Hypatia była wykładowczynią i pracownikiem słynnej Biblioteki Aleksandryjskiej. Niestety nie zachowało się żadne z jej dzieł, a tylko komentarze do prac innych. Jako kobieta dobrze wykształcona i dzieląca się swą wiedzą, stała się dla chrześcijan ucieleśnieniem pogaństwa. Chrześcijaństwo odrzucało dokonania naukowe starożytnego świata przedkładając nad nie ślepą wiarę i odbierało kobietom prawo do zdobywania wiedzy.

Gdy w roku 412 patriarchą Aleksandrii został późniejszy św. Cyryl, Hypatia stanęła po stronie prefekta miasta Orestesa. Jej działania były przyczyną napięć wśród chrześcijan i doprowadziły kilkukrotnie do wybuchu zamieszek. Wreszcie w roku 415 mnisi ze stronnictwa Cyrylowego schwytali ją, zawlekli do kościoła, pocięli jej ciało muszlami i zamordowali.

Jako symbol cywilizacji, która bezpowrotnie przeminęła pod naporem chrześcijaństwa, jako poganka-męczennica, niewinna ofiara ostatniej walki o ocalenie nieskrępowanej myśli i naturalnego rozumu przed dogmatami nowej religii, zawsze piękna i młoda, funkcjonowała Hypatia od czasów oświecenia, od Woltera i historyka E. Gibbona do współczesnego feminizmu.produkcja: Hiszpania , Malta
gatunek: Dramat historyczny
data premiery: 2010-03-12 (Polska) , 2009-05-17 (Świat)
reżyseria Alejandro Amenábar; scenariusz Alejandro Amenábar , Mateo Gil; zdjęcia Xavi Giménez; muzyka Dario Marianelli
czas trwania: 126 min.
dystrybucja: Forum Film Poland Sp. z o.o.

Tekst opublikowany pierwotnie na: Gniazdo - rodzima wiara i kultura.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Piękny film. Bardzo mi się podobał. Jeszcze raz potwierdziło mi się, że bliżej mi do pogaństwa czy postawy Hypatii niż tego chrześcijaństwa. Na plus filmu także piękne zdjęcia. Szkoda, że w taki sposób dokonywała się kiedyś debata światopoglądowa. Coś co napawa mnie wstrętem od zawsze i na zawsze. Szkoda, że chrześcijaństwo nie miało szacunku do innych światopoglądów a czasem i dziś go nie ma. Natomiast dla siebie szacunek uważało zawsze za oczywisty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za Emrys_Vledig
======
O "Agorze" dowiedziałem się z ostatniej strony "NCzas-u", gdzie pojawiła się dość krytyczna recenzja zarzucająca reżyserowi wpisuwanie się w retorykę wojującego ateizmu oraz uproszczenia mające wprost odnosić się do zagrożeń współczesnego swiata.

Chodzi głownie o przedstawianie chrześcijan jako brudnych, obdartych, krzywozębnych prostaków, nie majacych szacunku dla antycznej cywilizacji i zapisanej wiedzy. Faktycznie wiekszość filmowych chrześcijan to ubrani w czarne, przypominające muzułmańskich zamachowców ciuszki, o ciemnej karnacji twarzy i duzej dozie fanatyzmu. W opozycji do nich pojawiają się bladolicy filozofowie - poganie, ubrani w ciuszki białe, z dobrymi manierami i cierpliwoscią, która oczywiscie miała swój koniec w próbie krwawego odwetu za bezczeszczenie posągów.

Nie chce zdradzać szczegółów tego konfliktu, gdyż film warto zobaczyć, niemniej nawet powyzej opisane uproszczenia zupełnie dobrze w filmie da się obronić dzięki scenarzyscie, który dość wnikliwie jak na dwugodzinną produkcję pogłębił tło historyczne. Niemniej wszystkim chcącym zobaczyć film polecam poczytać wikipedię i zapoznać się z postaciami biskupa Cyryla, filozofki Hypatii, cesarza Teodozjusza I Wielkiego, Ptolemeusza. Wstęp taki moze być niezbędny dla osób nieobeznanych z historią późnego Cesarstwa i stosunków w nim panujących. Wiele wątków można zwyczajnie przeoczyć lub niezrozumieć, bo...

AGORA to zdecydowanie FILM HISTORYCZNY.

Coprawda scenariusz przewiduje wprowadzenie dwóch wątków romansowych, postacie ewoluuja, jednak nie do końca potrafię zrozumieć zamiar rezysera, który jakby stara się zrobić z dylematów niewolnika Davosa oś filmu. Postać ta była dla mnie zupełnie błaha i nieinteresujaca na tle pozostałych. Ot niewolnik, który przeszedł na chrześcijaństwo zadużył się w pogańskiej filozofce z wysokich sfer... lipa nie?. Zresztą nie będę się nad tym watkim rozwodził dłuzej, bo szkoda na niego taśmy filmowej.

Całe szczęście pozostają nam jeszcze trzy przeciekawe postacie: Hypatia, Orestes, Synesius. Obaj panowie to jej uczniowie i wychowankowie. Orestesa poznajemy jako poganina w akademickim konflikcie z Sunesiusem, chrześcijaniem. W drugiej części filmu obaj dochodzą do wysokich godnosci, pierwszy przechodzi na chrześcijanstwo robiąc kariere jako prefekt prowincji, drugi zostaje biskupem Cyrenejki. Orestes jednak ma słabość do Hypatii i występuje w jej obronie przeciwko Cyrylowi, biskupowi Aleksandrii. Synesius namawia Hypatię do przyjęcia chrztu ale ta mu odmawia mówiąc... <spoiler>

Generalnie film podzielony jest na dwie części i szkoda, bowiem, lepiej było by zrobic te części dłuższe i osobno, pozwalajac aktorom i scenariuszowi na zgłębienie osi konfliktów i dylematów.

Podsumowując filmowi należy dać

+ za historyczność
+ za śwetne postacie Hypatii, Orestesa i Synesiusa
+ za wielowątkowość i mnogosć prouszanych płaszczyzn
+ za niezłe zdjęcia i realiztyczną scenografię
+ za odwagę podjęcia dość sliskiego tematu i umiejetność wybronienia się

ale...

- za taśmochłonny i niewiele wnoszący wątek niewolnika Davosa
- za niedostatecznie zarysowany dylemat trójki Hypatii, Orestesa i Synesiusa
- za zbyt częste zabawy patosem (znow Davos)
- za krótki film!
======================

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.