Facebook Google+ Twitter

Agresja nauczycieli tematem tabu?

Czy agresja nauczycieli wobec uczniów jest tematem tabu? Uczniowie gimnazjów najczęściej spotykają się z agresją nauczycieli wobec nich. Nikt o tym głośno nie mówi...

12 - 25 procent* uczniów gimnazjów zostało chociaż raz potraktowane agresywnie przez nauczyciela. Najczęstszym powodem dla którego nauczyciele wyżywają się na uczniach są problemy w domu lub w pracy, niska samoocena, brak odporności na sytuacje trudne, konfliktowość. Mało dyrektorów szkół zdaje sobie sprawę z tego co dzieje się z nauczycielami i jak traktują swoich uczniów. Uczniowie bojąc się nauczycieli nikogo o tym nie informują. Przemoc stosowana przez nauczycieli jest najczęściej przemocą psychiczną - wyżywanie się poprzez krzyk, brak poszanowania godności uczniów, krytykowanie, ośmieszanie, brak uznania dla osiągnięć ucznia.

Sprawy agresywnych nauczycieli z czasem ucichły i nikt do nich nie powraca. Czy sprawa jest tematem tabu?

Na pewno nie znikła agresja. Można wręcz powiedzieć, że nadal jest i się rozszerza. Uczniowie bojąc się, nie reagują na agresję nauczycieli. Są też tacy, którzy nie wiedzą, że mają prawo protestować. Nauczyciel nie ma prawa krzyczeć bez powodu, poniżać twierdzeniem, że uczeń jest "śmieciem". Jest to poniżanie, na które nikt nie powinien sobie pozwolić. Takie sytuacje naprawdę mają miejsce i okres kiedy uczniowie byli męczeni fizycznie i psychicznie nie minął. Można powiedzieć, że w polskiej szkole nie bije się uczniów, ale nadal dochodzi do psychicznej przemocy.

Jeśli uczniowie nie zaczną trzeźwo patrzeć na sprawę będzie za późno. Nie ma się czego bać. Wystarczy powiedzieć wychowawcy, dyrektorowi lub psychologowi szkolnemu - oni na pewno oferują swoją pomoc.


* Dane: Instytut Psychologii na Uniwersytecie Łódzkim. Prezentacja opracowana przez dr Grażynę Poraj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

pasuje mi się wiecej dowiedziec na ten temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.