Facebook Google+ Twitter

Agresywne psy czy bezmyślni ludzie?

  • Daria :)
  • Data dodania: 2006-07-13 22:51

Kraków. Piątkowe popołudnie, ciepły, słoneczny dzień. Piękna pogoda nakłoniła mnie do odwiedzenia nowohuckich Łąk. Przeszłam alejkami obok szpitala im. Żeromskiego i skręciłam na kamienistą ścieżkę, która prowadziła na tzw. Wał.

Na terenie Łąk można odpocząć od zgiełku i hałasu. Śpiewające ptaki i przyroda wprawia człowieka w melancholijny nastrój. Usiadłam na ławce. Jednak mój spokój zakłócił dziecięcy krzyk.

Okazało się, że sprawcą zamieszania był paromiesięczny bokser. Chciał pobawić się z dziećmi, które chyba źle odczytały jego zamiary i wpadły w histerię. Zbulwersowana matka również zaczęła krzyczeć „ Niech pani weźmie stąd tego psa! Na takie bydle to kaganiec i smycz!”

Właścicielka boksera zaczęła grzecznie tłumaczyć, że pies chciał się bawić i że dzieci nie można wychowywać w strachu przed zwierzętami. Matka jednak odwróciła się i mrucząc pod nosem szybko się oddaliła.

A gdyby ten pies miał złe zamiary? Zgłosiłam się do mojej koleżanki Magdaleny Jandy, która jest wolontariuszką w krakowskim azylu.

– Polskie prawo nadal nie mówi o tym, że właściciel powinien przeszkolić siebie, a później swojego psa – twierdzi Magdalena Janda. – Ludzie, którzy bezgranicznie ufają swojemu psu popełniają błąd. Musimy nauczyć się odczytywać zamiary naszego zwierzaka i pierwsi reagować. Wielu Polaków najpierw kupuje psa, później eksperymentuje, czy dana rasa im odpowiada. Czy nie lepiej byłoby odwrotnie? A ostatnimi laty zbieramy żniwo mody na rasy uznawane za groźne, do tego często trzymane w małych mieszkaniach, pozbawione ruchu.

Gdy podczas kolejnego spaceru spotkałam kobietę idącą ze sznaucerem olbrzymem, zapytałam ją, co sądzi o istniejących przepisach.

– Śmieszy mnie prawo mówiące, że psy do 5 kg mogą chodzić bez smyczy i kagańca – powiedziała. – Ile razy jadąc rowerem musiałam borykać się z takim nachalnym do bólu pieseczkiem, gryzącym mnie po kostkach? Chyba nie jestem jedyną poszkodowaną. A co mają robić te pieski, które ważą sporo ponad 5kg i nie mają się gdzie wybiegać?

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

istotny problem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.