Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13128 miejsce

Agroturystyka - pomysł na urlop

  • Anna M
  • Data dodania: 2007-03-25 10:07

Śpiew ptaków, czyste powietrze, szumiące drzewa i piękne widoki. Leniwie spędzone godziny w cieniu na hamaku bądź z wędką w ręku nad jeziorem. Wokoło cisza i żadnych tłumów – tak właśnie mija czas na urlopie w gospodarstwie agroturystycznym.

Fot. AKPAAgroturystyka to forma wypoczynku na terenach wiejskich, która polega na zakwaterowaniu w gospodarstwie u osób czynnie zajmujących się rolnictwem. Gospodarstwa agroturystyczne usytuowane są zwykle w rejonach atrakcyjnych turystycznie: na terenach wiejskich w malowniczych okolicach jezior, lasów i gór. W Polsce ta forma turystyki staje się coraz popularniejsza i stale przybywa nowych gospodarstw agroturystycznych. Jedną z zalet agroturystyki są relatywnie niskie ceny, które kształtują się od 20 zł wzwyż za dobowy pobyt jednej osoby.

Najczęściej spotykanymi atrakcjami w ośrodkach agroturystycznych są: jazda konna, wędkowanie, piesze wędrówki po okolicy, spacery po lesie połączone ze zbieraniem grzybów i jagód, pieczenie kiełbasek na grillu bądź przy ognisku, przejażdżki bryczką, wozem drabiniastym, a zimą kulig. Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym daje możliwości uprawiania sportów. Zwykle istnieje możliwość wypożyczenia rowerów i sprzętu wodnego takiego jak: kajaki, łódki. Można także wykąpać się w pobliskim jeziorze czy poopalać w ogrodzie. Ta forma turystyki ma szczególnie dużo do zaoferowania rodzinom z dziećmi. Wielką atrakcją dla dzieci jest kontakt ze zwierzętami gospodarskimi takimi jak: kozy, króliki, kaczki, często można także pojeździć na kucykach.

Zwykle na terenie posesji znajduje się plac zabaw dla dzieci, nierzadko z małym basenem. Natomiast dorośli wieczorami mogą miło spędzić czas w sali biesiadnej z kominkiem czy na organizowanych wieczorkach przy akordeonie. Dla zainteresowanych lokalnymi zwyczajami i kulturą regionu organizowane są warsztaty rzemieślnicze na przykład: nauka haftu, wypalanie koszyków, wypiek chleba, garncarstwo.

Tym co przyciąga ludzi do gospodarstw agroturystycznych jest możliwość delektowania się domowymi posiłkami, na które składają się najlepsze regionalne potrawy, a wszystko to wykonane ze zdrowych produktów pochodzących z gospodarstwa właścicieli. Co ciekawe, produkty te można również nabyć od gospodarzy, szczególną popularnością cieszą się: miody z wiejskiej pasieki, mleko prosto od krowy, domowe sery, twarogi, wypieki oraz wędliny.

Inną ważną atrakcją jest uczestniczenie w życiu gospodarzy, poznawanie wiejskich zwyczajów, kultury i historii regionalnej, specyfiki pracy na roli, hodowli zwierząt. Można nie tylko się przyglądać, ale również osobiście spróbować prac polowych na przykład biorąc udział w sianokosach.

Z różnorodnych atrakcji turystycznych można skorzystać także poza gospodarstwem, gdyż zwykle usytuowane są one w pobliżu zabytków, puszcz, parków krajobrazowych i stanowią doskonałą bazę wypadową na krótkie wycieczki po okolicy.

Taki wyjazd daje dużo swobody, można zabrać ze sobą psa czy kota, a często również zostawić dzieci pod opieką życzliwych właścicieli, na czas spaceru po lesie.

Agroturystyka to wspaniały sposób spędzenia wolnego czasu dla osób zapracowanych, które przez cały rok żyją bardzo aktywnie, w ciągłym pośpiechu. Taka forma urlopu jest szczególnie ceniona przez osoby zamieszkujące duże aglomeracje, które chciałyby odpocząć z dala od tłoku i miejskiego zgiełku. Pobyt na wsi pozwala na prawdziwy relaks, wyciszenie, spojrzenie na swoje życie z dystansu, z innej perspektywy, a wszystko to w domowej atmosferze. Dużo przestrzeni, świeże powietrze, cisza i błogi spokój. Wyłączamy telefon komórkowy, zapominamy o telewizji, internecie, a zamiast tego oddajemy się pieszym wycieczkom i fotografowaniu pięknych terenów. Warto zafundować sobie takie wakacje od cywilizacji i pojechać na wieś, gdzie czas wolniej płynie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zawsze dobry pomysł!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto wcześniej,w dobie internetu,zorientować się choć ogólnie jakie ceny obowiązują w danym regionie kraju aby potem w miarę miło wspominać urlop.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Aniu, to wszystko prawda :)
Dodam tylko, że agroturystyka łączy się nie zawsze z niskimi cenami. Bywają miejsca baaardzo drogie, ale to przecież dla chętnych, najczęściej rzeczywiście "są relatywnie niskie ceny"

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest naprawdę warte zachodu. Kiedyś włócząc się po górach, trzeba było szukać schronisk PTTK. Teraz można o dowolnej porze zapukać do jakichś drzwi i kwatera zawsze się znajdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.