Facebook Google+ Twitter

Ahmadineżad oskarża Zachód i Izrael o podsycanie zamieszek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-29 15:40

Prezydent Iranu określił demonstracje opozycji jako "mdłą maskaradę" wspieraną przez zagraniczne siły. Mahmud Ahmadineżad oskarżył Izrael i Stany Zjednoczone o podburzanie do zamieszek.

Prezydent zaznaczył, że irański naród widział już wiele tego typu maskarad organizowanych przez Amerykanów i Syjonistów.

W związku z oskarżeniami o inspirowanie protestów - irańskie władze wezwały też do siebie ambasadora Wielkiej Brytanii w Teheranie.

Największa irańska partia reformatorska wezwała natomiast rząd do respektowania konstytucji. W specjalnym oświadczeniu, opublikowanym na opozycyjnej stronie internetowej, reformatorzy domagają się, by władze przeprosiły naród za swoje działania w ciągu ostatnich dni.

Według państwowej telewizji, w gwałtownych starciach z siłami rządowymi zginęło osiem osób. Jednak niektóre źródła informują o co najmniej piętnastu ofiarach śmiertelnych. Wśród zabitych jest bratanek Mira-Husajna Musawiego - byłego premiera Iranu i kandydata w tegorocznych wyborach prezydenckich. Trwają też aresztowania działaczy opozycji.

Manifestacje w Iranie rozpoczęły się kilka dni temu, po śmierci sprzyjającego reformatorom ajatollaha Montazeriego. Do świętego miasta szyitów Kom, gdzie zmarł duchowny, przybyło kilkaset tysięcy osób. Uroczystości pogrzebowe przekształciły się w zamieszki, które ogarnęły również stolicę kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.