Facebook Google+ Twitter

Ahoj! "wiadomosci24.pl" ze Sztynortu

Sztynort. Kosztowne atrakcje, prawdziwie żeglarska atmosfera i jaskółcza loża szyderców!

Sztynort. Dziś po porannym deszczu, który znacznie ożywił mazurską roślinność, znów zrobiło się ciepło, ale nie na długo. Po południu zaczęło wiać i dużo wskazuje na to że dzień zakończy się burzą. Z lądu widać nawet, że na wodzie coś się rusza, to żagle pracują na wietrze, nadal niewielkim, ale jednak!

Jesteśmy w drugim po Mikołajkach, najbardziej popularnym porcie na Mazurach i chyba równie drogim. Za cumowanie przy tutejszej kei władze portu każą płacić 15zł., a żeby skorzystać z prysznica trzeba wyjąć z kieszeni 10 zł. Na całych Mazurach bardzo droga jest benzyna, za litr paliwa do silnika żeglarze muszą zapłacić na orlenowskich stacjach (bo to Orlen właśnie zdominował Mazury) aż 4.55 zł! Może dlatego pani, która obsługuje dystrybutor, nie chce reklmować Orlenu, za nic nie mogliśmy jej namówić, by pozwoliła się sfotografować.

Wlaścicielem portu i całej jego infrastruktury jest T.I.G.A. Yacht & Marina Sp. z o.o. (Towarzystwo Inwestycyjne Grupy Agros), które ma również największą wypożyczalnię jachtów na Mazurach. Jednak wiele łódek tej firmy stoi niewykorzystanych w porcie, zapewne dlatego, że koszt ich czarteru jest wyższy niż przeciętnie.

Drastyczna polityka cenowa zarządcy portu nie zdołała na szczęście popsuć tutejszego klimatu. Panuje tu prawdziwie żeglarska, wyluzowana, ale i kulturalna atmosfera, bo choć wśród pływających można się dziś natknąć na chamstwo, któremu nie pomoże już żadna resocjalizacja, to jednak w większości żeglarze to fajni, normalni ludzie. Szczególnie młodzi, którzy przeważnie są otwarci, uśmiechnięci i pragną po prostu miło spędzić czas bez odbierania przyjemności innym fanom mazurskich atrakcji. Tak, jak Sylwia, Karol, Daria, Michał i Marcin z Warszawy, którzy przypłynęli do Sztynortu na dwóch łajbach typu Twister 800 i wykazali entuzjazm, gdy dowiedzieli się, że mogą współtworzyć z nami "wiadomości24.pl", fotografując i opisując interesujące zdarzenia, a także komentując rzeczywistość.

Niewątpliwą, choć trudno dostrzegalną zaletą jest podejście opiekunów portu do jaskółek, dla których w kilku miejscach, pod zadaszeniem zabudowań zrobiono specjalne konstrukcje zachęcające te małe sympatyczne ptaszki do budowy gniazd. Na tarasie tutejszej pizzeri odkryliśmy prawdziwą lożę jaskółczych szyderców, które z góry nieustannie obserwują biesiadników i komentują między sobą ich zachowania.

Zauważyliśmy, że końca dobiegają prace remontowe jednej z części znajdującego się tu, znanego kompleksu pałacowego, który dziś również należy do firmy T.I.G.A. Będzie to pensjonat z winiarnią w piwnicy, w której wcześniej mieściła się "Zenza" - znana tawerna, przeniesiona teraz do mało efektowego baraku po dyskotece. Otwarcie pensjonatu i piwnicy z winami ma nastąpić lada chwila, bo już 22 lipca. Prawdopodobnie jednak będzie to kosztowna atrakcja.

Reszta zabudowań wraz z pałacem wciąż czeka na remont i to gruntowny, bo uległy poważnym zniszczeniom. Cały kompleks z parkiem (razem 16 ha) powstał w XVI w wieku i do końca w II wojny należał do rodu Lehndorff - Mgowskich. Ostatni jego członek Heinrich von Lehndorff został stracony w 1944 r. za udział w spisku zawiązanym w celu zabicia Hitlera. Po wojnie posiadłość podzieliła los jej podobnych, władze PRL zamieniły ją w siedzibę PGR.

W sztynorckim porcie panuje spokój i słodkie lenistwo, które jednak już zaczyna doskwierać, trzeba zaraz wypływać na otwarte jeziora, by nie zamienić się w lądowego szczura :) i zdążyć popływać przed zmrokiem.

Płyniemy na południe. Jeśli jesteś gdzieś w tej części Mazur, zadzwoń - 502 499 619, może się spotkamy :)Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.