Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27799 miejsce

Aikido - droga do perfekcji

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-03-15 07:42

Sztuka walki, która rozwija ciało, umysł i ducha. Uczy szacunku, miłości, pokoju i samodoskonalenia. Poznajcie Aikido - japoński styl stworzony przez Morihei Ueshibę.

Technika Kokiu Nage / Fot. Joan, GNU Free Documentation LicenseNa zajęcia Aikido przychodzą młodsi i starsi. Od małych dzieci, po emerytów. Każdy w jakimś celu - nabycie pewności siebie, zdobycie umiejętności obronnych, dobre wykorzystanie wolnego czasu, poprawa swojego samopoczucia i zdrowia. Są też tacy, którzy zapisują się na treningi, aby przygotować się do zemsty na swoich oprawcach. Tak często robią młodzi ludzie, którzy w akcie desperacji szukają narzędzia do ukarania swych prześladowców. Kiedy zaczynają przygodę z Aikido, bardzo szybko zmieniają się ich zamiary, bowiem pragnieniem mistrza i twórcy tej sztuki było szerzenie pokoju na świecie. Istnieje wiele odłamów, ale wszystkie mają jeden wspólny cel - naukę miłości do bliźniego swego.

Nie chodzi o to, aby wygrać, lecz o to, aby nie przegrać...

Aikido nie uczy prowokowania walki, lecz obrony przed atakiem. Z założenia, zawsze na początku należy spróbować rozwiązać konflikt dyplomatycznie. Jeśli się nie uda, w żadnym przypadku nie należy atakować wrogo nastawionego osobnika. Trzeba poczekać na jego ruch, a następnie zneutralizować, zmienić kierunek uderzenia lub kontrolować przeciwnika. Wszystko zależy od sytuacji i wyboru techniki, ale zawsze celem jest wykorzystanie siły napastnika, a nie własnej. Do tego właśnie się dąży - do jak największej skuteczności, przy jak najmniejszym wysiłku. Dlatego sztuka walki jest odpowiednia zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Liczy się dobry czas, odpowiednie zejście z linii ataku i prawidłowy ruch. Harmonia i płynność zapewniają sukces w obronie. Wiele technik doprowadza agresora do utraty równowagi, dzięki czemu upada on na ziemię. Aikido jednak naucza, że należy dać nauczkę, ale nie skrzywdzić przeciwnika, a to oznacza, że nie powinno się "kopać leżącego", ale kulturalnie opuścić miejsce walki.

Mnóstwo narzędzi, aby bronić siebie...Dźwignia nikyo omote / Fot. Christelle Fillonneau,GNU Free Documentation License

Styl pozwala na poznanie szerokiego wachlarza technik, które umożliwiają powstrzymanie napastnika. Wśród nich znajdziemy dźwignie pozwalające na unieruchomienie, przytrzymanie czy też obezwładnienie oponenta. Są też rzuty stanowiące duże zagrożenie dla życia atakującego, co oznacza, że należy korzystać z nich z ogromnym rozsądkiem i tylko w uzasadnionych przypadkach. Pojawiają się także elementy obrony przed bronią oraz, w przypadku odłamu Aikido Kobayashi, walki drewnianą imitacją katany - bokkenem oraz japońskim kijem JO. To wszystko jednak nie oznacza, że będziemy w stanie obronić się. Wszystko zależy od naszej pracy włożonej w ciężkie treningi.

Sztuka walki na całe życie

Cierpliwość to bardzo ważna cecha charakteru, która pozwala na osiąganie sukcesów w Aikido. Żeby się nauczyć bronić, trzeba wielu lat. Aby zdobyć perfekcję - prawie całego życia. Zawsze jest coś do poprawy, przećwiczenia czy też zmiany. Najważniejsze jest niepoddawanie się i determinacja, bo dzięki temu jesteśmy w stanie zajść naprawdę daleko. Trzeba pogodzić się z tym, że zawsze będzie taka technika, której wcześniej nie znaliśmy albo taka, którą należy poprawić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Brawo . Aikido jest bardzo ciężką i trudną do opanowania sztuką walki ale chyba najpiękniejszą.Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.