Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

770 miejsce

Air Koryo - północnokoreańskie linie lotniczej grozy

Od lat Air Koryo zapowiada daleko idące zmiany i wciąż zbiera cięgi, najgorsze noty, niepochlebne opinie. Jakiekolwiek lepsze chwile egzotycznego przewoźnika pokrywane są śmiechem. Utarło się, że to najgorsze linie lotnicze świata.

Rozrywka na pokładzie. By (stephan) (Air Koryo Flight JS152 To Pyongyang, North Korea.) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons / Fot. stephanTrzeba przyznać, że Korea Północna nie ma najlepszej prasy. Na planecie gdzie niebawem nie pozostanie już nic do odkrycia, to prawdopodobnie najbardziej tajemnicze i odizolowane miejsce na świecie. Linie lotnicze Air Koryo, będące jedną z wizytówek tego kraju, tylko potwierdzają ten stan rzeczy.

Znamienne, że Korea Północna deklaruje chęć powitania jak największej liczby turystów z całego świata. Do 2020 roku planuje się tam podjęcie około dwóch milionów gości. Obecnie kraj odwiedza nie więcej niż 5 tysięcy przybyszów z Zachodu. I każdy z nich uchodzi za stosunkowo rzadkie źródło informacji, którego słucha się z zafascynowaniem.

An-24 - samolot pasażerski prod. ZSRR; lata prod. 1959-1979. Na zdjęciu maszyna Air Koryo na lotnisku Samjiyon (2014). Uri Tours (uritours.com) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Uri ToursJednym z wspólnych doświadczeń wielu turystów odwiedzających Koreę Północną jest Air Koryo. Narodowa linia lotnicza, wśród podróżnych owiana ponurej sławy posiłkiem zwanym "Mystery Burger" (czyli Tajemniczy Burger). To danie, które czeka niby pułapka na pasażera tego dość egzotycznego przewoźnika. Niewiele lepiej jest w klasie business, chociaż tutaj niepokój potęgowany jest aspektem jakościowym rzekomego komfortu w postaci samych foteli i znikomej ilości opcji luksusowych. Na domiar złego należy zwracać uwagę na zakaz fotografowania, aby nie utracić aparatu. Niby nie jest to rygorystycznie przestrzegane ale różnie bywa. Szczególnie stewardessy nerwowo reagują na widok obiektywu.

Na pokładzie An-24 północnokoreańskich linii lotniczych Air Koryo. Uri Tours (uritours.com) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Uri ToursOgólnie załoga na pokładzie zwykle improwizuje znajomość języków obcych, czego raczej nie słychać ze względu na brak dostatecznego wytłumienia wnętrza, a klimatyzacja działa na dość trudnych do odgadnięcia zasadach. Rozrywka ogranicza się do filmowych emisji propagandowo-patriotycznych pieśni w wykonaniu zespołów wojskowych.

Nie da się ukryć, że Air Koryo zyskała wśród różnego rodzaju mniej lub bardziej prestiżowych rankingów najgorsze noty z możliwych. Na listach notowań specjalistów z agencji Skytrax, okupowała najniższą lokatę przez kilka lat z rzędu. To linie "jednogwiazdkowe", pozostające w kilkudziesięcioletnim zacofaniu za rozwojem światowego lotnictwa pasażerskiego, budzące uśmiechy niedowierzania w połączeniu z nieodłącznym nastrojem grozy. Przy czym faktem jest, iż ostatni poważniejszy wypadek Air Koryo odnotowano jeszcze w 1983 roku. Oczywiście wynika to z niewielkiego stanu ilościowego floty i równie niskiego natężenia ruchu północnokoreańskiego lotnictwa pasażerskiego (dosłownie kilka lotów w rozkładzie). Poza tym większość maszyn jest naprawę wiekowa i poczucie bezpieczeństwa wynikające ze statystyk to czysto matematyczna iluzja.

Koryo Burger; zrzut z ekranu Twitter. https://twitter.com/kimmurphy / Fot. screenshot by Pawel Jankowski (Twitter)Jednakże ukoronowaniem grozy północnokoreańskich linii lotniczych jest ich firmowy potworek kulinarny, który zyskał status kultowego. Chyba każdy z pasażerów podobnie wspomina Koryo Burgera, jako posiłek serwowany w mało apetyczny sposób. Podawany burger jest zawsze zimny. Daje się go zidentyfikować jako bułkę z kawałkami kapusty, przypadkowym listeczkiem sałaty i podobnie gumowatym serem. Do tego odrobina słodkiego, brązowego sosu.

A mięso? Tutaj zdania są podzielone. Jedną z popularniejszych teorii zasłynął pasażer Jamie Fullerton. Według niego, Posiłek na pokładzie samolotu północnokoreańskich pasażerskich linii lotniczych Air Koryo. Kristoferb at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Fot. Kristoferbzamiast rzekomej wieprzowiny, posłużono się kurczakiem. Dziennikarze próbujący dokonać stosownych ustaleń, skontaktowali się z przedstawicielstwem Air Koryo w Beijing. Niestety nikt nie mógł udzielić miarodajnej odpowiedzi. A podobno Koryo burgery są tak niejadalne, że jeszcze żaden z pasażerów nie dokończył konsumpcji swojego posiłku. Przede wszystkim dlatego, że nadają się tylko do żucia.

IŁ-14 - samolot pasażersko-transportowy prod. ZSRR; lata prod. 1950-1960. Na zdjęciun maszyna północnokoreańskich linii lotniczych Air Koryo (10.2012 r.). By calflier001 [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons / Fot. calflier001Generalnie jednak idzie ku lepszemu, przynajmniej na pokładach antycznych maszyn Air Koryo. Poza tajemniczym burgerem można otrzymać do jedzenia również coś innego, nie tylko w klasie biznesowej. W bezpłatnych anglojęzycznych gazetach zdarzają się całe strony bez zdjęcia Kim Dzong Una i bardzo rzadko już występują przypadki nadsprzedaży biletów, a onegdaj bywało, że pechowy pasażer musiał zadowolić się miejscem stojącym.

Ostatnie wpadki United Airlines sprawiły, że wielu wyraża lepsze opinie o Air Koryo niż o amerykańskim przewoźniku. Być może jest w tym pewna przekora i złośliwość, ale klient zawsze wie lepiej...

Zaś na obronę podniebnych kulinariów Korei Północnej można jedynie przytoczyć fakt, iż burgery (a raczej Kimburgery) pojawiły się w Pyongyang dopiero w 2009 roku. I warto pamiętać, że fast food to niezbyt zdrowa dieta.


źródło: Mirror

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.