Facebook Google+ Twitter

Airbag "All Rights Removed" - płyta pełna magii

Nastrojowa, smutna i tajemnicza jest nowa płyta norweskiej grupy Airbag. "All Rights Removed" to dla mnie jeden z najlepszych albumów tego roku.

 / Fot. Okładka płyty "All Rights Removed"All Rights Removed to drugi krążek w dorobku Airbag. Zadebiutowali dwa lata temu płytą Identity. Znalazły się na niej takie utwory jak Colours czy Sound That I Hear, które bardzo szybko stały się wizytówką grupy. Był to wymarzony debiut, a formacja zebrała wiele pochlebnych recenzji na całym świecie. Niemal od razu reprezentanci szeroko pojętego progrocka wypracowali sobie własne, unikatowe brzmienie. I chociaż słychać w ich muzyce inspirację zespołem Pink Floyd, to nie można im zarzucić, że są wtórni.

Nie ukrywam, że zastanawiałem się czy Airbag będą w stanie chwycić po raz drugi za serce swoim magicznym brzmieniem, nastrojowym klimatem i epickimi kompozycjami? Dziś nie mam wątpliwości, że zdecydowanie tak.

Nowy krążek grupy Airbag zawiera zaledwie sześć utworów. Jednak w porównaniu z poprzednim wydawnictwem, kompozycje są dłuższe, bardziej złożone, obfitujące w liczne zmiany rytmu i przede wszystkim tworzące wspólną całość. Zwieńczeniem tego jest ponad 17-minutowy, kończący płytę, epicki utwór Homesick I-III, zdecydowanie najdłuższe dzieło w ich całej dyskografii.

Na nowym albumie grupa postanowiła pozostać przy brzmieniu znanym z debiutanckiego krążka. Jest tu wiele melancholii, pięknych pejzaży dźwiękiem, baśniowego klimatu czy pełnych emocji wokali. Nowością na All Rights Removed jest to, że kawałki są bardziej rockowe, okraszone melodyjnymi solówkami.

Album otwiera tytułowy numer All Rights Removed, który jest najbardziej rockowy i dynamiczny z całej tracklisty. Już po pierwszych dźwiękach zaczynamy dryfować wraz z melodią, dopływając do ostatniego dźwięku tego utworu. Drugi na albumie, White Walls, mocno przypomina dokonania z poprzedniego albumu. Utwór jest niezwykle spokojny, zakończony przepiękną, kilkuminutową solówką na gitarze elektrycznej. The Bridge to kolejny utwór na albumie, który łączy ze sobą mocniejsze brzmienie z melodyjnymi, subtelnymi partiami gitarowymi.

Kompozycja Never Coming Home to najbardziej przygnębiająca pozycja na płycie. Zaczyna się mrocznym, niepokojącym wstępem, by przejść w smutne melodie połączone z melancholijnym tekstem. Najkrótszy, instrumentalny Light Them All Up trwa zaledwie trzy minuty i jest to wstęp do najdłuższego na płycie Homesick I-III. Zawiera on piękny, przejmujący motyw zagrany na skrzypcach, który wywołuje dreszcze na całym ciele. Szkoda, że trwa tak krótko, bo można by było go słuchać w nieskończoność. Jednak tak jak wspomniałem stanowi on jedynie wstęp do finałowego dzieła na płycie. Homesick I-III to złożona, urzekająca kompozycja, która zawiera w sobie to wszystko co najlepsze w zespole Airbag. Mamy tutaj liczne zmiany tempa, szalejące i uciszające się instrumenty, piękne solówki. Ani przez chwilę nie można się nudzić. Jest to niewątpliwie dzieło na najwyższym poziomie, najlepsze z całej płyty.

Podsumowując, nowy album grupy Airbag potrafi zachwycić. Jest bardziej dojrzały niż debiutanckie dzieło. Nie ma na tej płycie słabych momentów. Nie ma też utworu, który wyróżnia się na tle pozostałych. Kompozycje są równe i jako całość stanowią siłę tego krążka.

Płyta All Rights Removed idealnie smakuje na jesienne, deszczowe wieczory. Jest pełna magii i niezwykłej opowieści dźwiękiem. Powinni sięgnąć po nią także Ci, którzy chcą przy muzyce odpocząć i oderwać się od otaczającej rzeczywistości. Gorąco polecam!Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.