Facebook Google+ Twitter

Airbus opatentował samolot przyszłości. Pokona trasę Londyn - Nowy Jork w godzinę

Airbus opatentował projekt odrzutowca, który pokona Atlantyk w zaledwie godzinę. Statek powietrzny osiągnąć ma prędkość nawet 5000 km/h i zdecydowanie zdeklasować dotychczasowego cywilnego rekordzistę, czyli Concorde'a.

 / Fot. zrzut ekranu/YouTubePodróż z Londynu do Nowego Jorku trwająca godzinę? Nawet Concorde potrzebował na to 3,5 godziny. "Normalny" samolot rejsowy pokonuje tę trasę w 7, 8 godzin.

Airbus zastrzegł w amerykańskim urzędzie patentowym projekt odrzutowca, który ma rozwinąć zawrotną prędkość 4,5 Macha. Innymi słowy samolot przekroczy ponad czterokrotnie prędkość dźwięku. Z rysunków patentowych wynika, że maszyna będzie miała trójkątne skrzydła typu delta.

Samolot Airbusa będzie wyjątkowy pod względem toru lotu. Konstruktorzy chcą, by statek powietrzny startował praktycznie pionowo. Ma to zapobiec efektowi gromu dźwiękowego, czyli odgłosowi, który towarzyszy przekroczeniu prędkości dźwięku - podaje Business Insider.

Podczas startu samolot ma korzystać z dwóch silników turboodrzutowych umieszczonych pod kadłubem i silnika rakietowego z tyłu maszyny. Po osiągnięciu prędkości dźwięku dwa pierwsze silniki schowają się. Do wysokości 30 kilometrów nad Ziemią pracować będzie jedynie silnik rakietowy. Schowa się on również w kadłubie po wejściu na wysokość przelotową.

Czytaj także: Sprawdź, gdzie znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i zobacz ją na nocnym niebie


Maszyna Airbusa zabierze na pokład tylko 20 pasażerów. Ma mieć zastosowania zarówno cywilne, jak i wojskowe. W tym drugim wariancie producent proponuje uzbrojenie w postaci działek elektromagnetycznych o dużej mocy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak zawsze nie wiemy czy ten kolejny środek szybkiego transportu nie posłuzy do ekspediowania żolnierzy korpusu interwencyjnego w kolejnym konflikcie zbrojnym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.