Facebook Google+ Twitter

AJAX: Nowoczesne strony internetowe

Jeszcze parę lat wstecz trudno byłoby sobie wyobrazić Worda działającego przez internet. Dzisiaj niemal każdy korzysta z funkcji Ajax na docs.google.com, ale i nie tylko...

Logo Ajax / Fot. Ajax CoJeszcze parę lat wstecz trudno byłoby sobie wyobrazić Worda działającego przez Internet. Dzisiaj niemal każdy korzysta z tej funkcji na docs.google.com.

To właśnie dzięki nowej technologii - AJAX (asynchromus JavaScript and xml), która łączy w sobie korzyści dwóch języków: Java Script (skryptowy język opisu interfejsu stron internetowych) i XML (następca html, różniący się od niego możliwością tworzenia własnych znaczników) dokonano poważniej rewolucji internetu.

Dzięki zastosowaniu nowych technik można używać niezwykle zaawansowanych programów bez konieczności „ściągania” ich na twardy dysk komputera.
Strony dzięki wykorzystaniu AJAXa „ładują” się w mgnieniu oka, a potencjalny użytkownik nie widzi białego okna, które pojawia się gdy serwer nie wyśle jeszcze żadnych danych przeglądarce.

Wszystko to stało się możliwe dzięki pobieraniu tylko tego, co w danej chwili jest nam
potrzebne do wykonania zadania, bez potrzeby instalowania całości aplikacji czy całej strony. Przykładowo bez zastosowania technologii AJAX przejście z jednej strony na drugą zajmuje 2-4 sekund ze względu na ponowne pobieranie wszystkich elementów strony, ale czy to jest konieczne? Przy większości stron nie. Wystarczy jedynie zaktualizować kontener div, w którym osadzony jest tekst i ewentualnie pobrać zmieniające się grafiki. Po co pobierać dziesięć razy ten sam obrazek?

Pierwszą niezwykle przydatną aplikacja z wykorzystaniem AJAX-a zastosowała firma Google w tzw. Live Search. Dzięki niej wyszukiwarka zaczyna procedurę wyszukiwania w momencie wpisywania pierwszych liter żądanego hasła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.