Facebook Google+ Twitter

Akademia Filmu Rosyjskiego - od Protazanowa do Eisensteina

Niepowtarzalna okazja dla kinomanów, aby zapoznać się z jedną z największych kinematografii świata. Warszawskie Kino Świt uruchamia już 14 października 2010 r. bodaj jedyną w Polsce akademię filmową poświęconą kinematografii rosyjskiej.

 / Fot. Materiały własneOd lat kino rosyjskie przeżywa w Polsce renesans - dodać należy, iż całkowicie zasłużony. Kino naszego wschodniego sąsiada jest bowiem w doskonałej formie, a każdy rok przynosi wiele wybitnych filmów, które nagradzane są na międzynarodowych festiwalach - jak choćby „Jak spędziłem tym latem” Siergieja Popogrebskiego nagrodzony aż trzema statuetkami na ostatnim Berlinale.

Widzowie, przybywając tłumnie na kolejne edycje festiwalu Suptnik, udowadniają, iż kino rosyjskie przemawia do nich i oferuje wrażenia, które na długo pozostają w pamięci. Filmy rosyjskie trafiają już od lat do dystrybucji kinowej, a na DVD można już skompletować sobie wiele arcydzieł kina radzieckiego.

W pełnym rozumieniu filmów rosyjskich przeszkadza nam jednak często brak głębszej znajomości kultury czy mentalności rosyjskiej, a już na pewno fakt, iż nie znamy drogi jaką od swego powstania przebyła ta kinematografia.

Miłośnicy kina rosyjskiego będą już niedługo mieli okazję nadrobić te zaległości. 14 października 2010 r. o godzinie 18.00 rusza w warszawskim kinie Świt Mała Akademia Filmu Rosyjskiego. W pierwszym sezonie 2010/2011 zaprezentowane zostaną narodziny i rozwój kinematografii w Rosji w latach od Rewolucji Październikowej do Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, kiedy owo kino utrwaliło mit założycielski nowego imperium i kształtowało nowy typ ekranowego bohatera. Drugi sezon obejmie okres wojenny oraz narodziny, apogeum i dogorywanie socrealizmu. Trzeci sezon to lata wielkich indywidualności twórczych oraz współczesne osiągnięcia kina rosyjskiego, wyzwolonego z okowów politycznych nakazów.

Zajęcia poprowadzi Mikołaj Wojciechowski, dziennikarz i krytyk filmowy, znawca kina rosyjskiego. Mikołaj Wojciechowski był wiceprzewodniczącym legendarnego, pierwszego w Polsce DKF-u "Zygzakiem", instruktorem programowym Polskiej Rady Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a także wieloletnim redaktorem tygodnika "Ekran".

Szczegóły na: null

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zastanawiam się, ile trzeba mieć w sobie niechęci, złości, zawiści, a może po prostu kompleksów, żeby minusować nawet tak neutralne komentarze, jak mój poprzedni. Współczuję takim ludziom. Muszą strasznie cierpieć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram inicjatywę, zazdroszczę uczestnikom tej akademii. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.