Facebook Google+ Twitter

Akademia Sztuki w Szczecinie? Podpisz petycję!

Szczecińska Alma Mater dla ludzi sztuki? Teraz zależy to także od Ciebie!

Budynek Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie / Fot. www.wikipedia.plOd ponad 30 lat trwają w Szczecinie starania o powołanie niezależnej, państwowej wyższej uczelni artystycznej. Starania elit kulturalnych i intelektualnych miasta przez dekady rozmijały się z polityką; skutkowało to ustawicznym drenażem artystycznie utalentowanej młodzieży, która wyjeżdżała do innych ośrodków akademickich.

Pomimo trudnych warunków, Szczecin zdołał wykształcić i utrzymać wysokiej klasy artystyczną kadrę dydaktyczno-naukową oraz równie bogate środowisko twórców. Każdego roku w Szczecinie, na kierunkach artystycznych (na 4 wyższych uczelniach) kształci się ponad 470 studentów. Skupienie tego potencjału w jednej strukturze, to główny merytoryczny powód szczecińskich starań o utworzenie Akademii. Posiadając 41 samodzielnych pracowników naukowych i 27 doktorów, Akademia od pierwszego roku mogłaby nadawać stopień naukowy doktora, w dwóch dziedzinach: w sztukach plastycznych oraz w sztuce muzycznej.

Projekt Akademii Sztuki zakłada również powołanie nowych kierunków wynikających z jej interdyscyplinarnego charakteru i z możliwości zaangażowania zainteresowanej współpracą międzynarodowej kadry. W ciągu kilku najbliższych lat, szczecińska uczelnia mogłaby kształcić rocznie ponad 800 studentów na ponad 10 kierunkach, w różnych dziedzinach sztuki. Z racji przygranicznego położenia Szczecina, nowa uczelnia zyskałaby także funkcję ambasadora kultury polskiej, wypełniając niejako niszę dydaktyczną na terenie Euroregionu Pomerania.

Niestety, Rada Główna Szkolnictwa Wyższego wydała negatywną opinię na temat projektu powołania Akademii Sztuki w Szczecinie. Stanowiący alternatwne rozwiązanie do wnioskowanego, projekt utworzenia w Szczecinie artystycznej Wyższej Szkoły Zawodowej - jako etap pośredni - nie jest trafiony i przemyślany, gdyż spowoduje: primo- przekreślenie szans na skupienie potencjału kadry naukowej, a także studentów, secundo- dalsze rozdrobnienie miejscowych studiów artystycznych i w efekcie może doprowadzić do odłożenia docelowego projektu otwarcia Akademii "ad acta". Dla Pomorza Zachodniego byłby to poważny cios, który doprowadziłby do pogłębienia kulturalnej zapaści, powiązanej z trudną sytuacją gospodarczą regionu i odpływem zdolnej młodzieży. Naprawdę warto, aby w interesie wszystkich szczecinian i wzrostu prestiżu miasta, Akademia Sztuki powstała w Szczecinie!

Czytelniku, jeżeli więc popierasz inicjatywę powołania w Szczecinie Akademii, podpisz petycję! Petycja

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Na dzień dzisiejszy 8 031 podpisów.. Bardzo mnie ciekawi ta sprawa. Mógłbyś się Marcinie dowiedzieć co dalej? Czy się uda? Ile jeszcze podpisów musimy uzyskać, żeby powstała Akademia Sztuki?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.02.2010 22:00

Dla sztuki i przyszłych pokoleń, także podpisałem się.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.02.2010 21:14

Swój podpis złożyłam zaraz, jak został opublikowany materiał .Jestem także za tym by Akademia Sztuki powstała w Szczecinie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy użytkownicy "W24" chcą skutecznie poprzeć tą inicjatywę?! Już podpowiadam. Na swojej internetowej skrzynce pocztowej proszę
przygotować w adresach "nową listę dystrybucyjną", wstawić do adresata. W treści wstawić link według niżej podanego wzoru :
<a href="TU WKLEJ ADRES ODNOŚNIKA">TU WPISZ TEKST WIDZIANY PRZEZ INNYCH</a>
No i do roboty. "Nie będzie nam n............................................................................... ..........................................".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak myślicie, dlaczego taka sytuacja wytworzyła się? Jakie lobby to tak skutecznie blokuje? A przy okazji, dlaczego stocznia zlikwidowana? Dlaczego granice wód terytorialnych Zatoki Pomorskiej są kontrowersyjne? Wszyscy Polacy powinni skutecznie i raz na zawsze poprzeć tą inicjatywę! Chciałem trzy razy to podpisać, ale wolno tylko raz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też się już podpisałam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

podpis złożony
szkoda że jest blokada takiego działania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem ze Szczecina ,lecz podpis daję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest już 6 507 oddanych głosów :) Może się uda :)))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna inicjatywa! Podpisuję się!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.