Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14491 miejsce

Akant i Oko Opatrzności

Współautorzy: Barbara Podgórska

Pewne sprawy, rzeczy, symbole nagle pokazują ukrytą naturę, otwierają głębię, której człowiek nigdy by się nie dopatrzył, gdyby nie... śmierć.

Okladka / Fot. Adam K. PodgórskiŚmierć, przez każdego kalkulowan w zakamarkach duszy, ale nie tak nagła, tak niespodziewana...
Przecież mogła zaczekać...

Na okładce ostatniego zbioru poezji Katarzyny Sztąpki zatytułowanego
"Podaruj mi swoje sny" jest oko. I dekoracyjny, florystyczny element... Czyżby Oko Opatrzności? Czyżby akant, symbol śmierci i pamięci?

Katarzyna Sztąpka długo czekała na tę książeczkę. Równe dziesięć lat, od poprzedniego tomiku wierszy. Cieszyła się nią niespełna dwa tygodnie...

Przez tę śmierć z zaskoczenia, wszystko nabiera głębszego znaczenia. I ta okładka. I słowa ze wstępu Piotra Bogaleckiego. Istotne, bo o czasie. Pytające. Zabija czy leczy rany? Nagli, czy uczy żyć? I odpowiadające. Czas póki co, nie zdążył się zestarzeć, a nieunikniona czasowość naszej kondycji nie przestała frapować naukowców, filozofów, poetów.

Czas, jego upływ i próby jego zatrzymania w ulotnej frazie poetyckiej, zawsze fascynował Katarzynę. Dziś już nie, bo jest tam, gdzie czas nie ma żadnego znaczenia, natomiast liczy się tylko poezja.

Katrzyna Sztąpka / Fot. Adam K. PodgórskiKatarzyna Sztąpka urodziła się w roku 1952 w Chorzowie. Pozostała na zawsze wierna swemu miastu. Tu dojrzewał jej talent literacki. Wydała, oprócz wymienionego, pięć tomików wierszy: "Budka suflera", "Podszepty", "Czekanie na Czas", "Rozmowy z Matką", "Drewniane niebo".

Napisała wiele wierszy, bajek i piosenek dla dzieci, dokonała adaptacji "Kubusia Puchatka" w tłumaczeniu Ireny Tuwim. W TV Katowice zrealizowała trzy programy autorskie, gościła na antenie Radia Katowice. Publikowała w "Gońcu Górnośląskim", "Kościuszkowcu", "Animatorze", "Poezji". Należała do Górnośląskiego Związku Literackiego i Związku Literatów Polskich w Krakowie.

Książka o ojcu / Fot. Adam K. PodgórskiJej staraniem, w jej opracowaniu, z jej komentarzami i z jej wierszami ukazały sie wspomnienia ojca - Tadeusza Sztąpki "Pod powiekami minionego czasu".

W utworach Katarzyny Sztąpki mnóstwo jest czasu. Czasu absolutnego, pisanego wielką literą i czasu rzeczywistego, mijającego nieubłagalnie, zabierającego wydarzenia i ludzi. Zwłaszcza ludzi! Tom "Podaruj mi swoje sny" to kompilacja, wybór z poprzednich wydań. Zawiera jednak
i wiersze najnowsze, z lat 2000 – 2009. Kilka dedykowanych jest osobom zmarłym: matce, ojcu,
bratu Krzyśkowi. Pisze: Wykruszają się ci, których kocham. Pisze o Zaduszkach, i o tym, że każdy dzień to święto, bo zdrowie nie to, choć plecak na ramionach i rower, pozwalają spowolnić czas. Czyżby przeczucie?...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak to pięknie napisane...Jest z nami, jest w wierszach...
Gdzie, przenosimy się w... "podróż
w krainę, gdzie zwyczajne chwile, zwyczajne dni, zwyczajni ludzie zmieniają się w zaczarowaną krainę wzruszeń."
Pozdrawiam.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.