Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1350 miejsce

Akcept milczący: bzdura czy istota polskiego prawa?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-08-04 13:10

W postępowaniach administracyjnych i w kodeksie cywilnym w przypadku braku protestu w określonym terminie przyjmuje się, że następuje akcept milczący czyli zgoda strony.

Zapis o akcepcie milczącym wprowadzono w celu zmniejszenia kosztów i usprawnienia przebiegu postępowań. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że w przypadku gdy dojdzie do akceptu milczącego bzdury, powoduje to, że koszty postępowania nie maleją, a rosną i zamiast przyspieszenia postępowania, następuje jego wydłużenie, albo ustalenia stanu prawnego opartego na bzdurze.

Zapytacie z czego to wynika. Według mnie z trzech powodów: pierwszym jest domniemanie braku błędu przez stronę uzgadniającą (czyli, że ktoś nie przyśle wniosku, który nie ma sensu np. że dojazd do działki ma prowadzić z drogi, która nie istnieje), braku właściwych kwalifikacji urzędnika (choćby spowodowanego tym, że zatrudniony został nie ze względu na odpowiednie kwalifikacje, ale dlatego, że ma odpowiednie koneksje), lenistwa urzędników (tłumaczonego obłożeniem obowiązkami, choć ich efektywny czas pracy odbiega od nominalnego).

Zapytacie, jakie powyższy stan ma przełożenie na normalne życie? Odpowiem krótko: ogromne. Jeśli do tego dodamy bezkarność osób, które sprawują władzę w samorządach, którąś kadencję z kolei, tak jak napisałem w jednym z poprzednich artykułów, doprowadza to do stworzenia trudnych do przezwyciężenia powiązań, przy całkowitej bezczynności organów mających stać na straży prawa. Ustawa o służbie cywilnej miała ten stan zmienić, ale niestety, miało być pięknie, a wyszło tak jak zawsze.

Może wreszcie Naród Polski obudzi się z akceptu milczącego i rządzący nami będą konsultować decyzje przed ich podjęciem, ale wymaga to od nas wszystkich kilku rzeczy: po pierwsze nie zakładajcie, że jeśli ktoś jest na liście wyborczej to oznacza, że powinien się tam znaleźć, po drugie, gdy nie uczestniczycie w wyborach, to akceptujecie wybór innych, po trzecie - żądajcie uczciwych debat, a nie prezentacji wyborczych.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.