Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19722 miejsce

Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" w PZSiPS w Legionowie

W dniach od 9 do 10 czerwca 2016 roku w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie odbyła się akcja „Cała Polska czyta dzieciom”.

 / Fot. Jerzy Jastrzębski Ta wyjątkowo udana kampania społeczna propagująca codzienne czytanie dzieciom trwa już od czerwca 2001 i została zainicjowana przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Kto wziął udział w akcji
W Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych po raz 13 przeprowadzono akcję czytania. Podobnie jak w poprzednich latach trwała ona 3 dni. W tym roku po raz kolejny zaproszono do czytania- Dorotę Papis – aktorkę teatralną, telewizyjną i filmową; Rafała Michałowskiego – dziennikarza telewizyjnego i prasowego; Annę Czachorowską – poetkę, animatorkę kultury, dyrektorkę biblioteki im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie oraz Małgorzatę Berwid – animatorkę kultury, twórczynię programów telewizyjnych dla dzieci, dziennikarkę radiową, członkinię Rady Programowej Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiJak motywowano do czytania
-Pierwszego dnia czytali dla nas pani Dorota i pan Rafał - mówiła szkolny koordynator akcji Iwona Zielińska- Pani Dorota naszym przedszkolakom oraz dzieciom z klas młodszych czytała bajkę terapeutyczną na temat złości oraz wprowadziła nas w świat wierszy Wandy Chotomskiej z tomiku „Podróże na piórze”. Pan Rafał czytał dla naszych starszych uczniów fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza – „W Pustyni i w Puszczy”. Drugiego dnia dla młodszych dzieci spotkanie poprowadziła pani Małgorzata, która pokazała nam krótkie filmy i bajki promujące czytanie, zapoznała nas z Molikiem Książkowym, zapraszała do wspólnych tańców. Czytała dla nas bajkę o biurze zabawek zaginionych oraz zagadki na temat literatury dziecięcej. Pani Anna Czachorowska czytała młodzieży przygody Basi dotyczące zasad właściwego zachowywania się -opisała przebieg akcji jej koordynator.
Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” została zakończona trzeciego dnia. Uczniowie starszych klas przygotowali krótkie  / Fot. Jerzy Jastrzębskiprzedstawienie „Z wizytą w Woli Okrzejskiej” Przedstawienie to traktowało o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Społeczność Placówki w ten sposób uczciła setną rocznicę śmierci polskiego nowelisty, powieściopisarza i publicysty, laureata Nagrody Nobla. Nawiązano również do uroczystych obchodów roku Sienkiewicza.

Dlaczego należy dzieciom czytać
Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych Ewa Lewicka w swoim wystąpieniu podkreśliła konieczność zachęcania dzieci i młodzieży do czytania. To motywowanie powinno rozpocząć się już od najmłodszych lat. Dzieciom powinni czytać rodzice, dziadkowie, najbliżsi. W szkołach powinni zachęcać nauczyciele. Niezwykle cenna jest inicjatywa Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom, bo przypomina dorosłym o tym obowiązku wobec dzieci. Podziękowała gościom za przybycie i uświetnienie akcji. Dyrektor Ewa Lewicka podziękowała nauczycielom, uczniom za sprawną organizację czytania i przedstawienie o Sienkiewiczu. Gospodarze wręczyli gościom specjalne dyplomy i pamiątki ze spotkania. Biblioteka Placówki wzbogaciła się o książki, które przywiozła na to spotkanie wielka entuzjastka czytania dzieciom Małgorzata Berwid.
 / Fot. Jerzy Jastrzębski / Fot. Jerzy Jastrzębski / Fot. Jerzy Jastrzębski


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.