Facebook Google+ Twitter

Akcja CBA we Wrocławiu

Agenci CBA zatrzymali urzędniczkę wrocławskiego urzędu miejskiego, pełniącą funkcję kierownika zespołu lokalizacji inwestycji. Elżbieta C. usłyszała w Prokuraturze Krajowej we Wrocławiu zarzut rażącego niedopełnienia obowiązków - podaje serwis CBA.gov.pl.

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński / Fot. PAP/Paweł SupernakJak podał rzecznik CBA w poniedziałek rano Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pracownika Urzędu Miasta Wrocławia. Kobiecie postawiono zarzut rażącego naruszenia obowiązków oraz wydania decyzji administracyjnej, która stanowiła zagrożenie dla środowiska. Odpowiadać będzie z wolnej stopy – po zapłaceniu 20 tys. zł poręczenia została zwolniona. Nie może jednak opuszczać kraju oraz wykonywać czynności służbowych.

To już kolejna akcja antykorupcyjna przeprowadzona w tutejszym urzędzie – w grudniu zatrzymano dwie osoby, którzy powołując się na znajomości w Wydziale Architektury zażądali 4 mln zł łapówki – dwa dla siebie, dwa dla urzędnika w zamian za korzystną decyzję urbanizacyjną. Choć architekci zostali osadzeni w areszcie, to nie udało się nic udowodnić urzędnikom. W dzisiejszym przypadku, jak podaje prokurator Zalewski, również nie udało się postawić zarzutu korupcji.

Wrocławianom znane są zasady funkcjonowania urzędników miejskich. Tak jak dawniej walkę z patologiczną korupcją w policji utrudniała społeczna aprobata łapówkarstwa, tak i dzisiaj w załatwianiu spraw urzędowych z kopertą we Wrocławiu mieszkańcy nie uznają za coś pejoratywnego. Wielu kierowców żałuje zapewne, że ciężko byłoby znaleźć dzisiaj policjanta, który za odstąpienie od czynności służbowych pobierze opłatę, co byłoby mniejszym złem. Tak i zapytany petent tłumaczy: przynajmniej wiem na czym stoję, nie ma niespodzianek, że inwestycja utknie.

Problem jest jeszcze pozostałością dawnego systemu, który we Wrocławiu trzyma się jak nigdzie. Podczas rządów Zdrojewskiego wyborcy naciskali na prezydenta, by z tym walczył. Obietnice wyborcze zmian Dutkiewicza zaowocowały zmianą nazwy: np. z Zarządu Zasobem Komunalnym, na Wrocławskie Mieszkania Sp. z. o.o. Sytuacja stała się już komicznie-tragiczna, gdy Urząd Miasta wystosował pozew sądowy przeciwko CBA, co jest precedensem w historii Polski. Tak miejski urzędnik skomentował wykryte przez CBA nieprawidłowości: - Będziemy starali się dowieść przed sądem, że CBA w ogóle nie miało prawa kontrolować urzędu. (http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35768,5493176,Pierwszy_taki_pozew___miasto_Wroclaw_skarzy_CBA.html;cyt. za Gazeta.pl)

Wrocław jest jednym z niewielu miast w Polsce, w którym większość gruntów stanowi własność gminną. Związane są z tym olbrzymie pieniądze, tym bardziej, że popyt inwestycyjny dorównuje stołecznemu. Nic więc dziwnego, że zatrudnieni tu od lat urzędnicy pilnują zazdrośnie swoich włości – powoduje to jednak niesamowicie niski, bo korupcyjnie sankcjonowany przyrost inwestycji budowlanych. Dochodzi do abstrakcyjnych sytuacji: agitacja przed urzędem, nagrywania rozmów przez petentów została zakończona drastycznie przez Straż Miejską (http://pl.youtube.com/watch?v=kZ-CocqoDx8). Na planowaną przed urzędem manifestację przybywa więcej służb zabezpieczających porządek niż samych demonstrantów, którzy wreszcie obawiając się interwencji rozchodzą się w pokoju Chrystusa.

Herb miasta Wrocławia / Fot. WikipediaPrzeciętny wrocławski urzędnik miejski jest osobą wg naszych standardów uznawaną za majętną. Przykładowo wg oświadczenia majątkowego osoby o identycznym imieniu i początkowej literze nazwiska co oskarżona, zatrudnionej w tym samym wydziale Urzędu Miasta na tym samym stanowisku urzędnik posiada między innymi współwłasność domu mieszkalnego, trzy mieszkania, działkę rolną... Mieszkania prawdopodobnie stoją puste, bo w zeznaniu nie ma uwzględnionych dochodów z najmu. Ale aby nic nie insynuować, bo proces sądowy z UM niemal pewny, zachęcam do samodzielnego przestudiowania tematu. Mamy nadzieję, że CBA mimo wszelkich utrudnień nie boi się pozwów wrocławskiego magistratu i nadal będzie działać propagując przestrzeganie zasad prawnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Znamy ten ból."

http://www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/burmistrz-i-sprawa-miesa/

Komentarz został ukrytyrozwiń
wroc.
  • wroc.
  • 16.11.2010 03:26

Zarząd Komunalny Dutkiewicza rozkradł PAFAWAG !!!! SKANDAL !!!!

www.uprzejmiedonosze.pl/pl/forum/ocen-urzad-urzednika/ocen-urzad-urzednika/zarzad-zasobu-komunalnego
-wroclaw-wpuszcza-zlodziejska-grupe/1

Ciąg dalszy afer ZZK Wrocław pod nosem Dutkiewicza , afery są zamiatane pod dywan ....prasa lokalna milczy !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.