Facebook Google+ Twitter

Akcja "Dostosujmy lokale wyborcze": Wielkopolska wśród najlepszych

W kwestii lokali wyborczych dla niepełnosprawnych, województwo wielkopolskie jest drugie w całym kraju (za dolnośląskim). Co czwarty lokal spełnia te wymogi. Co ciekawe, wielkopolską średnią zaniża... największe miasto, czyli Poznań.

 / Fot. Rumun999 / http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kwasniewski_wybory_PE_2004.jpg / GFDL- W lokalu na osiedlu Wichrowe Wzgórze nie ma podjazdu – skarży się pani Iza, mieszkanka Poznania, której 22-letni syn porusza się na wózku inwalidzkim. – Na szczęście mogę go wnieść, ale nie wyobrażam sobie, jak radzą sobie ludzie, którzy są niepełnosprawni i samotni, skazani na pomoc innych.

Takich miejsc jest w Poznaniu więcej. Podczas wyborów w 2007 r., spośród 298 lokali tylko 58 było dostosowanych do osób niepełnosprawnych. Daje to odsetek 19 proc., czyli niższy nawet od średniej krajowej. - Większość punktów wyborczych jest słabo przystosowana – przyznaje Tomasz Popadowski z poznańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Iskra”. Jego zdaniem jednym z powodów jest fakt, że komisje wyborcze zwykle umieszcza się w szkołach. Większość z nich ma schody, a nie posiada podjazdów.

Sytuacja się poprawia


Czy przez ostatnie półtora roku coś się zmieniło? W poznańskim magistracie zapewniono nas, że tak.
– Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego lokali dla niepełnosprawnych będzie więcej – mówi Anna Krzymień-Bieszka, dyrektor wydziału organizacyjnego w urzędzie miasta. – Zrobiliśmy przegląd wszystkich lokali. Niektóre z nich przenieśliśmy do nowych miejsc, były też przypadki, że odkryliśmy inne wejście do budynku, z którego niepełnosprawni będą mogli skorzystać.

- Gminy mają czas do 23 kwietnia na ustalenie siedzib obwodowych komisji wyborczych – usłyszeliśmy w poznańskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. Ale już obecnie wiadomo, że lokali przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych przybędzie w Poznaniu ponad trzydzieści. – Łącznie będzie ich 92 – poinformowała nas Anna Krzymień-Bieszka.

To dobra wiadomość dla niepełnosprawnych i osób starszych. Do tej pory stolica Wielkopolski odstawała nawet od małych miasteczek w województwie. Na usprawiedliwienie Poznania należy dodać, że również w innych dużych miastach odsetek lokali dla niepełnosprawnych był w 2007 r. wyraźnie niższy niż w całym regionie. W Warszawie – 18 proc., w Trójmieście 18 proc., w Łodzi 14 proc., a w Krakowie zaledwie 11 proc. Do wyjątków należy Wrocław – 40 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

A co wy tak? "ach" "och" - to jakieś towarzystwo wzajemnej adoracji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

o plusie zapomniałem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ świetnie opracowane, kapitalna robota!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za podjęcie ważnego tematu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Większość lokali wyborczych mieści się w szkołach. Bywa i tak, że są to szkoły w których uczą się uczniowie niepełnosprawni ruchowo i na co dzień mają problemy ze schodami, nie tylko raz na jakiś czas kiedy są wybory. Szkoły wiedzą o tym, ale o dofinansowanie na specjalne windy do wózków i podjazdy jest ciężko. Znam Szkołę specjalną w gdzie takich dzieci jest więcej, ale nie widziałem tam udogodnień dla nich, pomimo starań dyrekcji. Problem rozwiązuje się wtedy gdy ktoś si chce pokazać i czymś pochwalić, inaczej to głową w mur. Pomyślmy najpierw o dzieciach , a i wyborcy skorzystają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze opracowany materiał :) a ja ze swej strony zachęcam wszystkim zainteresowanych tematyką do badań w swoim mieście i przysyłania tekstów. W ten sposób chcemy wesprzeć akcję RPO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro co czwarty lokal spełnia wymogi, to znaczy, że trzy na cztery są nieodpowiednie. Nadal kiepsko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, no.. solidnie opracowany materiał :) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.