Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

119833 miejsce

Akcja PIT. Chcesz rozliczyć się za pośrednictwem pracodawcy? Przeczytaj!

Współautorzy: Barbara Podgórska

Ważne informacje dla podatników, którzy chcą się rozliczyć za pośrednictwem pracodawcy, przekazuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Szczecinie.

Pracownik, który chce skorzystać z możliwości rozliczenia przez pracodawcę przychodów osiągniętych w 2010 roku, musi go o tym powiadomić. Termin złożenia wniosku upływa 10 stycznia 2011 roku.

Art. 37 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość rozliczenia podatnika przez płatnika (pracodawcę), o ile pracownik przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złoży mu stosowne oświadczenie. Oświadczenie składa się na druku PIT-12.

Oświadczenie traktowane jest na równi z zeznaniem podatkowym. Pracodawca rozliczy pracownika na formularzu PIT-40, który przesłany zostanie do właściwego urzędu skarbowego oraz podatnika w terminie do końca lutego 2011 r.

Z możliwości rozliczania dochodów przez pracodawcę skorzystać mogą tylko pracownicy, którzy poza dochodami uzyskanymi od płatnika, nie uzyskali innych dochodów. Pracodawca nie może też pośredniczyć w rozliczeniu pracownika, który chce skorzystać z obowiązujących preferencji podatkowych, np. ulgi na dzieci, ulgi internetowej, czy też wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Pracownik nie może też zadeklarować chęci przekazania 1 proc. swojego podatku organizacji pożytku publicznego.

Pracodawca nie uwzględni w rozliczeniu żadnych ulg ani odliczeń, z wyjątkiem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Rozliczenie przez pracodawcę nie oznacza, że podatnik nie ma możliwości odliczenia obowiązujących ulg, czy przekazania części swojego podatku organizacji pożytku publicznego. Jeżeli będzie chciał skorzystać z tych możliwości, musi złożyć do swojego urzędu skarbowego zeznanie PIT-37. Wcześniej powinien zażądać od swojego zakładu pracy wystawienia PIT-11, który posłuży za podstawę do wypełnienia właściwego zeznania podatkowego. W tym roku ostateczny termin na złożenie zeznania podatkowego upływa 2 maja.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: podatki PIT


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.