Facebook Google+ Twitter

Akcja "Pływam bez promili" nad polskimi kąpieliskami

Stowarzyszenia Polska Wódka (PVA) zdaje sobie sprawę jaka odpowiedzialność społeczna spoczywa na koncernach alkoholowych, ale także na każdym z nas. Ta odpowiedzialność jest bardzo istotnym aspektem życia i edukacji kolejnych pokoleń. Celem Stowarzyszenia Polska Wódka jest m.in propagowanie inicjatyw, które mają wpływ na kształtowanie postaw społecznych, związanych z odpowiedzialnym spożywaniem alkoholu.

 / Fot. Źródło: Stowarzyszenie Polska Wódka"Pływam bez promili" - pod takim hasłem prowadzona jest akcji, której głównym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z korzystaniem z kąpielisk po spożyciu alkoholu. - Chcemy uświadomić ludziom, że wódka nie równa się łódka - powiedział Andrzej Szumowski prezes zarządu PVA.

Kąpiel w akwenach wodnych pod wpływem alkoholu jest najczęstszą przyczyną utonięć w Polsce. Od kwietnia do lipca br. utonęło w Polsce 400 osób (szacuje się, że 70 proc. wypadków miała związek z wcześniejszym spożyciem alkoholu). Nawet najmniejsza jego ilość zwiększa zagrożenie utraty równowagi w wodzie, grozi spowodowaniem szoku termicznego i szybszej utraty sił. Każdy kto zamierza wejść do wody po spożyciu alkoholu, musi liczyć się z tym, że jego umiejętności rozpoznania i ocena stopnia niebezpieczeństwa jest znacznie ograniczona.

Dlatego, podczas obecnego sezonu wakacyjnego, do najważniejszych priorytetów PVA należy przestrzeganie przed łączeniem żywiołu wody i alkoholu.

W roku 2010, jak i w poprzednich latach, kampania prowadzona była w nadmorskich kurortach, a także nad jeziorami i rzekami. W okolicach kąpielisk rozwieszane były plakaty mówiące o szkodliwości uprawiania sportów wodnych po spożyciu alkoholu. Osoby zażywające kąpieli słonecznych na polskich plażach otrzymywały ulotki informacyjne o tej samej tematyce.

Ważnym elementem kampanii było obudzenie w plażowiczach chęci do reagowania na widok nietrzeźwych osób siadających za sterami łódki lub wskakujących do wody.

Pod internetowym adresem www.wodabezpromili.pl każdy internauta mógł dowiedzieć się o aktywnych działaniach edukacyjnych prowadzonych przez PVA takich jak: imprezy sportowe współorganizowane z Partnerami akcji. Podczas takich imprez animatorzy zabaw dla rodzin i dzieci, oraz osoby rozdające ulotki, propagowali trzeźwość nad wodą, w wodzie i na wodzie.

Działania PVA to nie tylko plakaty przy kąpieliskach i ulotki dla plażowiczów. Kampania promowana jest poprzez liczne nośniki reklamowe, tj.: obrandowany tramwaj na stołecznych torowiskach, ogólnopolska i lokalna prasa, stacje radiowe i telewizyjne, internet, ośrodki lokalne Partnerów akcji oraz konferencje prasowe, ciekawe gadżety, e-kartki i eventy. W tym roku przewidziano aż 129 imprez związanych z akcją "Pływam bez promili".

Jednym z eventów organizowanych przez PVA i jego partnerów jest impreza trwająca od 14 do 15 sierpnia w Ustce. Każdy gość zabawy będzie mógł nauczyć się sztuki pierwszej pomocy po okiem profesjonalnych ratowników. Zaplanowano również edukację dla najmłodszych. - Zależy nam, żeby obecny mały Jaś, kiedy stanie się Janem, wiedział o konsekwencjach nietrzeźwego sterowania łódką. Edukacja tych najmłodszych da nam największe efekty - dodaje Szumowski.

W ramach imprezy przewidziano utworzenia boiska do siatkówki plażowej, strefę konkursów, dystrybucję gadżetów i place zabaw. Kolejną atrakcją będzie obecność DJ'a i możliwość nauki salsy. Głównym punktem programu będą zawody dla ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pierwsza akcja PVA i jego partnerów odbyła się w wakacje 2007 roku. Jest to jedyna taka inicjatywa w Europie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.