Facebook Google+ Twitter

Akcja "Pociag dla Rospudy"

18 listopada rusza "Pociąg dla Rospudy", inicjatywa organizacji ekologicznych na rzecz ochrony cennej przyrodniczo Doliny Rospudy zagrożonej przez planowaną obwodnicę Augustowa.

W sobotę rano z Dworca Gdańskiego w Warszawie w stronę Augustowa odjedzie "Pociąg dla Rospudy" - odpowiedź miłośników polskiej przyrody na coraz bliższą perspektywę zniszczenia pięknej, dzikiej Doliny Rospudy przez planowaną obwodnicę Augustowa. Akcję organizują wspólnie organizacje ekologiczne, między innymi Zielone Mazowsze i Greenpeace. Ekolodzy chcą raz jeszcze spróbować nawiązać dialog z mieszkańcami i władzami Augustowa. Przekonać ich o tym, że szybka budowa obwodnicy nie musi kłócić się z ochroną przyrody - jeśli wziąć pod uwagę inne warianty przebiegu obwodnicy, nie brane pod uwagę przez GDDKiA.

Akcja jest też ostatnią próbą ratowania Doliny - w związku z podpisaną przez wojewodę podlaskiego decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych, jeszcze tej zimy może się rozpocząć wycinka drzew, a użycie ciężkiego sprzętu gwarantuje naruszenie struktury torfowiska i grozi całkowitym jego zniszczeniem. 150 tys. podpisów zebranych pod apelem do prezydenta do tej pory nie przyniosło żadnego efektu.

Szczegóły na temat akcji i możliwości wzięcia w niej udziału są dostępne na www.rospuda.zm.org.pl lub pod adresem mailowym rospuda@zm.org.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

hmmm...rozumiem, że ten ktoś jest z Augustowa i niespecjalnie lubi ekologów. Tylko po co wrzucał moje zdjecie pod ten dziwny adres??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tir24nonstop: tak zwana "wilcza przysługa"....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nooo... ale Ci ktoś namieszał, Marta. :-)
Masz to jakiś znajomy czy "życzliwy"?

;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

... zobaczymy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam zapoznanie sie z z listem otwartym do mieszkańców Augustowa od:
- Krzysztof Rytel, (Zielone Mazowsze)
- Maciej Muskat, (Greenpeace Polska)

"List otwarty do mieszkańców i Burmistrza Augustowa"

Doskonale zdajemy sobie sprawę jak uciążliwa jest droga międzynarodowa przechodząca przez środek dużego miasta. Jakie powoduje zagrożenia, wypadki, choroby, śmierć. Nam ekologom naprawdę nie trzeba tego tłumaczyć. Od lat na co dzień zajmujemy się tymi problemami. Sami bijemy na alarm, publikujemy statystyki, wyniki badań. Pomogliśmy wielu społecznościom uniknąć takiego zagrożenia.
Chcemy wyraźnie powiedzieć: nie jesteśmy przeciwni budowie obwodnicy Augustowa. Nie ma konfliktu: albo ochrona człowieka - albo ochrona przyrody. Trzeba chronić i przyrodę, i ludzi. Od dłuższego czasu nasz głos jest jednak manipulowany. Celowo próbuje się skłócić ze sobą różne grupy społeczne. Manipuluje się i nami, i Wami.

Dlatego organizujemy Pociąg dla Rospudy i przyjedziemy do Augustowa. Przyjedziemy, żeby rozmawiać. Rozmawiać bezpośrednio z jego mieszkańcami. Rozmawiać o tym, jak zbudować obwodnicę, która chroniłaby i mieszkańców Augustowa, i mieszkańców Suwałk, i przyrodę.

Nie może być tak, że Polacy nie potrafią się porozumieć, że zawsze się ze sobą kłócą. W sprawie Rospudy grozi nam międzynarodowy skandal, interwencja Komisji Europejskiej i kolejna kompromitacja kraju.

Dlatego powinniśmy zacząć ze sobą rozmawiać. Choćby w Augustowie, choćby na drodze, która jest przyczyną problemu. Mieszkańcy Augustowa już kilkukrotnie blokowali tę trasę, domagając się jak najszybszego rozwiązania tego problemu. Tym razem my wstrzymamy ruch razem z mieszkańcami. Też jesteśmy za rozwiązaniem problemu, też jesteśmy za budową obwodnicy. Ale w sposób gwarantujący efekt. Inwestycja musi spełniać wszelkie wymogi prawa krajowego i unijnego. Musi mieć zapewnione pewne źródło finansowania. Musi chronić i ludzi, i przyrodę.

Pociąg do Rospudy organizuje wiele różnych organizacji. Przyjadą z nami setki zwykłych ludzi z całego kraju - takich samych jak mieszkańcy Augustowa. To tylko mała część spośród prawie 200 tys. obywateli, którzy podpisali się pod apelami w sprawie Rospudy. Nie jesteśmy przeciw mieszkańcom Augustowa, nie jesteśmy przeciw budowie obwodnicy. Jesteśmy za budową obwodnicy! Ale obwodnicy dobrze zaprojektowanej, w sposób zgodny z prawem, ekonomiczny, gwarantujący finansowanie unijne. Jeszcze jest czas, żeby szybko zmienić projekt. Brnięcie w konflikt będzie kosztować najwięcej - i czasu, i pieniędzy.
Rozmawiajmy o tym 18 listopada na drodze w Augustowie. Jak Polacy z Polakami. Zapraszamy do dialogu mieszkańców i Burmistrza miasta. I nie schodźmy dopóki się nie dogadamy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poznajmy Panią Martę Panek: http://i15.tinypic.com/2qxor5d.jpg:

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w czym pomoże ten "Pociąg dla Rospudy" dla jednego gasnącego ŻYCIA co tydzień(średnio) w Augustowie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powodzenia, Augustów juz CZEKA na wAS ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.