Facebook Google+ Twitter

Akcja „Poślij dziecko do przedszkola!”

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-08-18 19:01

Przedszkole to nie przechowalnia dla dzieci! - przyłącz się do akcji!

W wielu gminach wiejskich są już przedszkola. Czym one są? Wielu powie: „To miejsce, w którym zostawia się dziecko, gdy się pracuje”. Na jednej z sesji rady gminy wiejskiej, podczas dyskusji o opłatach i o tym, ile dzieci może przyjąć przedszkole, padały stwierdzenia: „miejsca w przedszkolu są, bo przecież aż tak dużo osób nie pracuje w gminie”, „jeśli ktoś pracuje to musi się liczyć z kosztami” itp. Gminy też zastanawiają się nad dodatkowymi, płatnymi zajęciami dla najmłodszych, jak na przykład angielski, rytmika i inne zajęcia.

Przedszkole to nie przechowalnia dla dzieci!

Przedszkole nie jest przechowalnią dla dzieci pracujących rodziców. Jest startem dzieci wiejskich w życiu. Obowiązkiem gmin jest dołożenie wszelkich starań, żeby do przedszkola trafiły WŁAŚNIE TE DZIECI, których rodzice nie pracują. Kiedyś gminy będą tym dzieciom płaciły zapomogi, zasiłki dla bezrobotnych itp., jeśli teraz właśnie im nie pomogą.

Obok negatywnych skutków dla zdrowia i rozwoju fizycznego dziecka, bieda niesie też poważne zagrożenia dla jego prawidłowej socjalizacji. Wbrew pozorom, rodzice w rodzinach dotkniętych ubóstwem, często bezrobotni, nie poświęcają więcej czasu na wychowanie dzieci.*

Ogromne pieniądze wydajemy na wyrównywanie szans ludności z obszarów wiejskich, na zasiłki dla bezrobotnych, na przeciwdziałanie alkoholizmowi i jego leczenie, na walce z biedą. Działamy głównie na etapie skutków ubóstwa, a tymczasem na naszych oczach rośnie kolejne pokolenie źródła problemów.
Musimy też pamiętać, że nie można już na tak wczesnym etapie dzielić dzieci na biedne i bogate, gdy koszt miesięcznych zajęć dodatkowych to naprawdę nie są znaczące kwoty dla gmin. Trzeba zrobić wszystko, żeby jak najlepiej wyposażyć te właśnie maluchy na całe ich życie. Nawet z tego powodu, że gminom się to perspektywicznie po prostu opłaci, gdy wykształci dobrze kolejne pokolenie swoich mieszkańców.
(Marzena Polańska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.