Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5071 miejsce

"Akcja T4". Pamięć i protest

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-04 17:27

Berlin, 2 maja 2010 r. O godz. 16 pod pomnikiem „Akcji T4” zbiera się mała grupa ludzi, aby upamiętnić ofiary systematycznych medyczno-psychiatrycznych masowych morderstw dokonanych w latach 1939-1949.

Przy tablicy, upamiętniającej "Akcję T4" / Fot. A. SkulskiNa tablicy z brązu, która przypomina ten barbarzyński akt, możemy przeczytać:

„W tym miejscu, na ulicy Tiergartenstrasse 4, zorganizowano największe nazistowskie morderstwo masowe, nazwane według tego adresu‚ Akcja T4. Od 1939 do 1945 roku zabito prawie 200 000 bezbronnych ludzi. Ich życie zostało określone, jako "niewarte życia", a ich wymordowanie "eutanazją". Umarli oni w komorach gazowych w Grafeneck, Brandenburg, Hartheim, Pirna, Bernburg i Hadamar: umarli z rąk plutonów egzekucyjnych, na skutek zaplanowanego zagładzania i trucizny. Sprawcami byli naukowcy, lekarze, sanitariusze, pracownicy sądownictwa, policji oraz administracji ds. zdrowia i pracy. Ofiary były ludźmi biednymi, załamanymi, buntownikami lub potrzebującymi pomocy. Pochodziły z klinik psychiatrycznych, ze szpitali dziecięcych, domów starców i opieki społecznej, z lecznic i obozów. Liczba ofiar jest wielka, niewielka natomiast liczba skazanych sprawców"

Rene Talbot z Irren-Offensive / Fot. A. SkulskiRene Talbot z Irren-Offensive, współorganizatora demonstracji, powiedział w swoim przemówieniu m.in.: „Pomimo tego, że praca w psychiatrii zamkniętej w RFN stała się od dnia 1 września 2009, czyli od ratyfikowania Konwencji Praw Człowieka Osób Niepełnosprawnych ONZ, przestępstwem, a pracujący w niej tym samym przestępcami i pomimo tego, że od tej daty wszystkie dyskryminujące ustawy o ochronie zdrowia psychicznego stały się nielegalne, do dziś nadal funkcjonują te psychiatryczne więzienia tortur. ‘Leczenie’ pod przymusem jest torturą! Ci, którzy pracują w oddziałach zamkniętych, są przestępcami! Wszystkie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego są nielegalne i muszą być natychmiast zniesione!”

Po przemówieniu Rene Talbota i minucie ciszy rozpoczęto przemarsz przez miasto. W tym roku celem pochodu był Pomnik Żołnierza Polskiego. „Chcemy w ten sposób z jednej strony przypomnieć pomordowanych przez Niemców polskich więźniów psychiatrycznych, a z drugiej - świętować powstanie polskiej sekcji IAAPA, Międzynarodowego Stowarzyszenia Przeciwko Przemocy Psychiatrycznej” - powiedział Talbot. „Międzynarodowa walka przeciwko psychiatrycznym torturom nadal trwa i musi być kontynuowana.”
A.S.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.