Facebook Google+ Twitter

Akcja "Wspomnienia ze stanu wojennego" w Wiadomości24.pl?

Zainspirowany stroną Narodowego Centrum Kultury (jakiś czas temu dałem do niej linka) a zwłaszcza programem "Świadkowie Historii" pomyślałem: czemu nie zorganizować podobnej akcji w serwisie Wiadomości24 - "Wspomnienia ze stanu wojennego".

Program "Świadkowie Historii" stawia sobie za zadanie zbierania i archiwizowania relacji osób uczestniczących w wydarzeniach XX wieku, zwłaszcza tych, którzy w jakiś sposób wykazali się bohaterstwem. Mogą to być świadectwa dotyczące wydarzeń lokalnych, choćby na danej ulicy miasta, w konkretnym budynku, a nawet mieszkaniu.

Jeszcze tylko jeden dzień dzieli nas od dwudziestopięciolecia wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r., o 6 rano, zamiast "Teleranka", na ekranach telewizorów pojawił się generał Wojciech Jaruzelski i ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Oznaczało to ograniczenie swobód obywatelskich. Aresztowano lub internowano w sumie ponad 10 tysięcy osób, w tym wielu działaczy Solidarności, naukowców, ludzi kultury i sztuki, nauczycieli. Godzina policyjna trwała od dziesiątej wieczorem do szóstej rano. Kontrolowano połączenia telefoniczne i przesyłki pocztowe. Do zakładów pracy wprowadzono komisarzy wojskowych. Powołani przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRON) komisarze mogli ingerować właściwie we wszystkie sfery życia. Stan wojenny był ciosem, który podciął skrzydła opozycji. Rozwiązano związki zawodowe i zdelegalizowano większość organizacji społecznych, między innymi Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Niezależne Zrzeszenie Studentów. Stan wojenny zawieszony został 31 grudnia 1982 r., a odwołany 22 lipca 1983 r.

Te wydarzenia wpłynęły na życie wszystkich Polaków. Wiadomości24.pl skupiają ludzi w różnym wieku i o różnych poglądach, większość z nas zapewne pamięta te lata. Dla niektórych mogą to być jedne z pierwszych wspomnień w życiu - tak jak dla mnie pozostanie obraz ze starcia z oddziałami ZOMO na ul. Inowrocławskiej we Wrocławiu, który widziałem niesiony "na barana" na ramionach taty. Potem, w mieszkaniu, nie pozwolono mi już podchodzić do okna, bo latały kamienie. Nie potrzeba dotacji, rządowych programów - wystarczy, że autorzy naszego serwisu podejmą temat i opiszą swoje wspomnienia. Ktoś uczestniczył w protestach? Ktoś drukował ulotki? Ktoś był świadkiem aresztowań? A może był to dla niego okres szczęśliwego dzieciństwa? Opiszcie swoje wspomnienia!

PS: Po raz kolejny społeczność Wiadomości24.pl udowadnia swoją siłę! Gratulacje i podziękowania dla wszystkich Autorów, którzy podjęli temat! Czekamy na kolejne teksty!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Mam parę zeskanowanych slajdow z pierwszego maja 1985 po ok. 20 MB. Czy W24 łyknie to?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem najmłodszym więźniem politycznym w PRL. Dwa razy w więzieniu. Usunięcie ze szkoły, karna jednostka wojskowa , łomot na przesłuchaniach i ścieżki zdrowia. Ciekawe czasy !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chcecie wspomnień ? no to macie na moim blogu pn. ELITY , zapraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Ewę zawsze można liczyć:))) Rzeczywiście, już od połowy listopada myślałem o takim temacie, przez proste skojarzenie faktów: 13 grudnia będzie równocześnie datą, kiedy W24 wybije pół roczku:) Ta zbieżność dat naprowadziła mnie na pomysł takiej akcji, a email od Ewy był potweirdzeniem sensowności tego pomysłu. Drodzy Wudwaczterowcy, Ewo, możecie robić wywiady, ale możecie też napisać o swoich wspomnieniach, choćby to było o braku masełka, czy słuchaniu muzyki. Ktoś się nastał w kolejce, w której coś się ciekawego lub śmiesznego zdarzyło? Ktoś był na koncercie punkowym albo innym w tych latach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem ZA, choć również należę do młodych i smarkatych. Chętnie przeczytam, a jeśli będę mieć do dodania coś od siebie, to również chętnie to zrobię...
No i podoba mi się pomysł z osobnym blokiem tematycznym, coby nie robić zamieszania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam,świetny pomysł . Ja pamietam głownie kartki,kolejki,rozklejające się buty zimowe...Miałam 10lat wiec to trochę mgliście pamietam. ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście - dobry pomysł. Pewnie najwięcej artykulów będzie w rocznicę, ale potem też (jak fala emocji nieco opadnie) coś pewnie ktoś zamieści. Ja musialbym przejrzeć stare zdjęcia i slajdy oraz kalendarzyki, w których zapisywałem swoje "przygody". A to potrwa. To może być długi i wieloosobowy cykl. Może nawet w Rocznicę utworzyć nowy blok tematyczny, aby tam zamieszczać i aby nie mieszało się to z wynalazkami,sportem i portfelem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wiecie co... warto też napisać o tej lawinie która przetaczała się potem. Nikt nie pałował na ulicy, ale np okazywalo sie ze nagle tracisz stanowisko w pracy albo "musisz" wyjechac...
Ewo, czekam na materiał i na cały "cykl 13 grudnia".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry pomysł tylko jak to zorganizujemy? Publikujemy juz teraz, czy np. w rocznice? Mysle, ze nalezaloby dac mozliwosc opisania nie tylko swoich przezyc, ale i historii zaslyszanych od innych osob, ktore moga byc bardzo ciekawe. Ja stanu wojennego z racji wieku pamietac nie moge, ale slyszalam kilka bardzo ciekawych epizodow, ktorych uczestnikami byli moi bliscy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam, pisałam do Ciebie w emailu dwa dni temu - "Dzisiaj robię wywiad, a raczej porozmawiam sobie z dwoma kolegami, którzy z kamlotami walczyli na pierwszej linii przeciwko ZOMO 25 lat temu. Toć zbliża się 25. rocznica wprowadzenia stanu wojennego ..." - jestem już po tej rozmowie i paru innych. Krótko mówiąc - wchodzę w temat :) :) Ale ja nie będę pisała jedynie o ulicznych zamieszkach. Stan wojenny to również toczące się normalne życie, a często w kombatanckich wspomnieniach o tym zapominamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.