Facebook Google+ Twitter

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie nie przekroczyła progu wyborczego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-13 10:00

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie we wczorajszych wyborach parlamentarnych na Litwie nie przekroczyła 5 procentowego progu wyborczego. Ze wstępnych danych wynika, że Polacy zdobyli 4,8 procent.

Wiadomo, że mandat poselski zdobył w okręgu jednomandatowym lider AWPL Waldemar Tomaszewski. Prezes Zwiazku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz w okregu wileńsko-szyrwinckim wszedł do drugiej tury wyborów, która się odbędzie 26 pazdziernika. Waldemar Tomaszewski liczy na to, że w drugiej turze wyborów Polacy mają szanse na zdobycie mandatów z co najmniej trzech okregów wyborczych: wileńsko - szyrwinckiego, wileńsko-trockiego i trockiego.

Najwięcej mandatów w niedzielnych wyborach otrzymali Konserwatyści - uzyskując 16,44 procent. Tuż za nimi znalazła się nowa partia Wskrzeszenia Narodowego. Na trzecim miejscu jest partia zdymisjonowanego Prezydenta Litwy Rolandasa Paksasa - Porządek i Sprawiedliwość.

W wywiadzie dla polskojęzycznego radia "Znad Wilii" poseł Waldemar Tomaszewski powiedzial, że AWPL po raz pierwszy była tak blisko przekroczenia 5 procentowego progu wyborczego. Poseł ocenia to jako historyczne zwycięstwo Polaków na Litwie. Lider AWPL dodał, że jego partia będzie się ubiegała w nowym rządzie o stanowisko naczelnika Okręgu Wileńskiego, bo w jego gestii są sprawy zwrotu ziem na Wileńszczyźnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.