Facebook Google+ Twitter

Akcyza na cydr zostanie zniesiona? Chce tego minister Sawicki

Minister Rolnictwa chce zniesienia akcyzy na cydr. Marek Sawicki ma zamiar przekonać unijnych polityków, że ten krok pomoże uratować polskich sadowników w związku z rosyjskim embargiem na polskie jabłka.

 / Fot. Autor: Red58bill (Praca własna) [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], undefinedDecyzje w sprawie akcyzy na cydr mają zapaść już 19 sierpnia - czytamy w serwisie RP.pl. Już teraz resort rolnictwa przedłożył w Ministerstwie Finansów projekt okresowego zawieszenia podatku na ten produkt. Zgodę musi wyrazić również Unia Europejska. Obecnie akcyza na cydr wynosi 97 zł za hektolitr.

Cydr (znany też jako jabłecznik) to napój alkoholowy wytwarzany w procesie fermentacji dojrzałych jabłek z dodatkiem drożdży. Zawartość alkoholu w cydrze wynosi od 2 do 8 proc. Cydr jest lekko słodkawy, ma kolor podobny do piwa. Jest lekko mętny. W ostatnim czasie zaczyna zyskiwać popularność w naszym kraju. Na rynku funkcjonuje obecnie kilkunastu producentów tego napoju alkoholowego.

Według polskiego "Forbes" w marcu bieżącego roku cydr był dostępny w co czwartym polskim sklepie. Dla porównania piwo znajdziemy praktycznie w każdym sklepie, a wino w 8 na 10 sklepach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.