Facebook Google+ Twitter

Akcyza w ustawie, nie w rozporządzeniu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-01 10:46

Dziś wchodzi w życie nowa ustawa o podatku akcyzowym. Oznacza to, że minister finansów nie będzie mógł dowolnie podnosić akcyzy rozporządzeniem.

Rzecznik prasowy Służby Celnej Witold Lisicki powiedział IAR, że przeniesienie stawek akcyzy do ustawy to bardzo ważna zmiana, dlatego też powinien zająć się nią Sejm. Podatki zawarte w ustawach lepiej wpływają na stabilność systemu finansowego kraju niż te uwzględniane w rozporządzeniach.

Witold Lisicki podkreślił, że ustawa zakłada podniesienie stawek akcyzy na papierosy do poziomu wymaganego przez Unię Europejską. Zaznaczył jednak, że wysokość akcyzy po 1 marca nie zmieni się bo już od 1 stycznia obowiązywało rozporządzenie ministra finansów w tej sprawie. Akcyza wzrosła średnio o 18 procent.

Witold Lisicki zaznaczył, że w niedługim czasie ceny wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć. Na razie tak się nie dzieje, gdyż producenci mają zapasy papierosów z zeszłego roku, które były opodatkowane według innych stawek.

Witold Lisicki poinformował też że w związku ze zmianami stawek akcyzy może wzrosnąć o około 7 groszy cena butelki piwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.03.2009 12:30

"Rzecznik prasowy Służby Celnej Witold Lisicki powiedział IAR, że przeniesienie stawek akcyzy do ustawy to bardzo ważna zmiana, dlatego też powinien zająć się nią Sejm." Ok, to rozumiem. Ale wyżej było: "Dziś wchodzi w życie n o w a ustawa o podatku akcyzowym." I dlatego nie rozumiem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.