Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7776 miejsce

Akson Studio przy produkcji "Wałęsy" nie wykorzysta pieniędzy od Amber Gold

Producent filmu "Wałęsa" oświadczył, że pieniądze przekazane przez Amber Gold, trafią do depozytu bankowego do czasu wyjaśnienia sprawy. Nie wiadomo również, kto wypełni powstałą w budżecie filmu lukę. Zdaniem mediów chodzi o ponad 19 mln złotych.

Prezes Akson Studio Michał Kwieciński (L) i dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz (P) podczas konferencji nt. współfinansowania filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy przez spółkę Amber Gold. / Fot. PAPSzum medialny wokół Amber Gold i udziału firmy w sponsorowaniu filmu o Wałęsie, według "Wprost", kwotą 3 mln zł, spowodował, że sprawa ta nabrała szczególnego wymiaru moralno-prawnego. Protest Lecha Wałęsy o wmieszanie go w nieczystą grę finansową, w związku z filmem "Wałęsa" w reżyserii Andrzeja Wajdy, wpłynął na szybką reakcję producenta, który oświadczył, że pieniądze przekazane przez Amber Gold, "trafią do depozytu bankowego do czasu wyjaśnienia sprawy".

Na konferencji prasowej, do mediów trafiło w tej sprawie oświadczenie, w którym brakuje informacji o tym, ile pieniędzy z Amber Gold poszło na finansowanie filmu "Wałęsa". Nie wiadomo również, kto po rezygnacji producenta ze środków od Amber Gold - wypełni powstałą lukę, czyli brak milionów w budżecie filmu. A jego koszt niebagatelny – zdaniem mediów - ponad 19 mln złotych.

Organizatorzy konferencji prosili o oddzielenie nazwiska Prezydenta Lecha Wałęsy i reżysera filmu Andrzeja Wajdy "od jakiegokolwiek związku z podmiotami finansującymi projekt". Nie jest ich rolą – jak podkreślono - zabezpieczenie funduszy na realizację filmu – informuje portal Wprost.pl.

Wznowione zostały poszukiwania podmiotów zainteresowanych finansowaniem filmu "Wałęsa" na zasadach, jakie będą możliwe do przyjęcia dla zainteresowanych stron. W tej sytuacji premiera "Wałęsy", planowana pierwotnie na początek 2013 roku, zostanie - stosownie do uzgodnień z dystrybutorem - przesunięta na kwiecień lub wrzesień 2013 roku.

Przypomnijmy, że w piątek, 17 sierpnia, prokuratura gdańska postawiła prezesowi Amber Gold, Marcinowi P. sześć zarzutów. Podejrzany przyznał się do jednego - do niezłożenia sprawozdania finansowego spółki za lata 2009, 2010 i częściowo 2011 rok – podaje newsweek.pl.

Prokuratura zarzuciła również szefowi Amber Gold, że "posłużył się potwierdzeniami wykonania przelewów na kwotę 50 mln zł, przedkładając je jako autentyczne przed Sądem Rejonowym w Gdańsku, w sprawie dotyczącej rejestracji spółki w KRS, poprzez podstępne wprowadzenie w błąd tego sądu, dzięki czemu wyłudził poświadczenie nieprawdy w postaci wpisów KRS w rejestrze przedsiębiorców".

Według prokuratora Wojciecha Szelągowskiego - kolejne zarzuty dotyczą "prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych, bez wpisu do rejestru działalności kantorowej".

Za przestępstwa postawione Marcinowi P., grozi maksymalnie 5 lat więzienia oraz grzywna do 5 mln zł. Wobec podejrzanego Marcina P. nie zastosowano aresztu tymczasowego - ma jednak dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Były prokurator krajowy, Janusz Kaczmarek powiedział w TVN24, że wprawdzie Marcin P. ma sześć zarzutów, w tym zarzut oszustwa to jednak wcale nie jest pewne, czy za nie odpowie. Bo śledczy musieliby udowodnić, że prezes Amber Gold od początku miał zamiar oszukać swoich klientów i "umyślnie wprowadzić ich w błąd". Natomiast były wicepremier Roman Giertych uważa, że nie ma pewności, czy Amber Gold będzie w stanie spłacić swoich wierzycieli. Na razie nie wiadomo, jakim majątkiem dysponuje spółka, ani czy ma pieniądze lub tyle majątku, który wystarczy klientom na zwrot wkładów do kasy firmy. Jeśli zabraknie majątku, wtedy - zdaniem mecenasa - wierzyciele mogą wystąpić do członków zarządu Amber Gold o odpowiedzialność osobistą.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Cóż, w czasach, gdy Lech Wałęsa był prezydentem miały miejsce jeszcze wieksze afery związane z popieranymi przez niego postkomunistycznymi służbami, więc nie powinien się dziwić, że i jego kiedyś trafiło.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JM
 • JM
 • 20.08.2012 18:01

Biedni naiwniacy jak ad Rem czy Marta Dutkiewicz daliscie się nabić w butelkę.Wierzę że jeszcze za waszego życia prawda wyjdzie na jaw i Bolek się ujawni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jest przypadkiem że Wałęsa, Wajda. syn Tuska mają związek z Amber Gold. Kasa ze sprzedaży czy prywatyzacji Polskiego majątku z okresu kiedy Wałęsa i Balcerowicz i ludzie związani z Tuskiem rządzili gdzieś musiała być ulokowana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Były prokurator krajowy, Janusz Kaczmarek powiedział w TVN24, że wprawdzie Marcin P. ma sześć zarzutów, w tym zarzut oszustwa to jednak wcale nie jest pewne, czy za nie odpowie. Bo śledczy musieliby udowodnić, że prezes Amber Gold od początku miał zamiar oszukać swoich klientów i "umyślnie wprowadzić ich w błąd"


"Stary wyjadacz" przekazuje wskazówki w jaki sposób mogą bronic się przestępcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 19.08.2012 12:25

Maria Dutkiewicz - nie bądż naiwna kobieto. Wałęsa dobrze wiedział o tym przekręcie z Amber Gold. Wiedziały służby specjalne, wiedział Tusk ,wiedział Michaś T. tylko idioci dziś się dziwią . Taki przekręt nie mógł działąć bez parasola służb spec. przez trzy lata .... to niemożliwe. Okradali ludzi za wiedzą rządu i służb!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
 • Inka
 • 19.08.2012 12:19

Przecież te pieniądze z Amber Gold już je strawili. Przecież film już jest zrobiony. Teraz by oddać te pieniądze muszą wziąć pożyczkę w banku ! Najlepiej z Providenta . hihihihi.....

PRowcy nadal mieszają w główkach ,jacy to ci biedni producenci z Wajdą na czele są niewinni .....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obywatel RP
 • Obywatel RP
 • 19.08.2012 11:40

Panie Premierze zwracam się do Pana Premiera o interwencję w sprawie wyrządzonej szkody jaka powstała klientom Spółki Amber Gold, szkody wyrządzonej nieudolnością administracji i służb Państwa Polskiego. Twór jaki powstał pod nazwą Amber Gold zdefraudował oszczędności Polaków, pozbawił godności klientów i wszelkich nadziei na lepsze Państwo Polskie. Panie Premierze Polacy padają ofiarą oszustw jesteśmy okradani przez co ubożejemy Panie Premierze proszę interwencje. Zwracam się z prośbą do wszystkich pracodawców, ludzi biznesu działających na naszym rynku Polskim o interwencje do Pana Premiera w sprawie przestępczych działalności gospodarczych na naszym rynku przez tzw. „parabizmesmenów” którzy wykorzystują nasze społeczeństwo i narażają według ekonomistów na nieodwracalne straty finansowe i materialne uczciwych klientów. W ostatnim okresie straty turystów likwidowanych Biur Turystycznych, likwidowanych Linii Lotniczych, klientów i pracowników likwidowanych „parabanków” przyniosły straty przez co nasza społeczność ubożeje. Proszę o interwencję. Dziękuję

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 19.08.2012 11:21

Nie dziwię się Wałęsie,że tak ostro zareagował nie życząc sobie aby z powodu filmu o nim,wplątano jego nazwisko w to oszustwo finansowe. Gdzieś czytałam,że oboje i Lech i Danuta Wałęsowa mają dystans do tego filmu. Chyba uważają,że tyle przeżyli w życiu ,iż tego żaden film do końca nie przekaże,nawet najlepszy. Bo życie to jedno a sztuka to drugie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może w takim razie Akson Studio powinno zgłosić się o dotację do IPN ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 ad Rem
 • ad Rem
 • 19.08.2012 08:04

@ janusz 4: 07 , gdyby nie Wałęsa byś figę tu pisał pisowski gońcu .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.