Facebook Google+ Twitter

Akta w prokuraturze dostępne także dla dziennikarzy obywatelskich

Autor Wiadomości24.pl poprosił prokuraturę o udostępnienie akt sprawy. Urzędnicy zażądali legitymacji prasowej. Postanowiliśmy sprawdzić, czy tylko zawodowi dziennikarze mają dostęp do takich informacji. Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada: - Oczywiście, że nie.

fot. AKPA– Urzędnik w prokuraturze nie mógł zażądać legitymacji. W prawie nie ma rozróżnienia na dziennikarzy i obywateli – tłumaczy Piotr Matczuk z Ministerstwa Sprawiedliwości. – Każdy ma dostęp do informacji publicznej na tej samej zasadzie co dziennikarz. Jeżeli dane są jawne, to każdy organ władzy publicznej ma obowiązek je przedstawić – dodaje.

Aby uzyskać informacje, trzeba najpierw ich zażądać.
– Można to zrobić ustnie lub pisemnie: wysyłając list albo e-mail – tłumaczy Piotr Matczuk. – Urząd w ciągu 14 dni ma obowiązek przedstawić nam to, czego zażądaliśmy. Zazwyczaj takich informacji udziela się od ręki.

Co mówią przepisy?


Dostęp do informacji publicznej reguluje ustawa z 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198). Dzięki niej możemy uzyskać dane o:

organach władzy - ich statusie prawnym, organizacji, kompetencjach, majątku, osobach sprawujących funkcje i ich kompetencjach;
zasadach funkcjonowania organów władzy - o sposobach załatwiania spraw i kolejności ich załatwiania, prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach;
polityce władz - w tym o zamierzeniach, projektach aktów, programach dotyczących realizacji zadań publicznych;
danych publicznych - dokumentach urzędowych, stanowiskach w sprawach publicznych zajętych przez funkcjonariuszy publicznych, treści wystąpień i ocen dokonywanych przez organy władzy publicznej, informacji o stanie państwa;
majątku publicznym .

Nie uzyskamy tylko informacji niejawnych, związanych z ochroną danych osobowych, prawem do prywatności, tajemnicą państwowa, służbową, skarbową i statystyczną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.03.2007 17:21

To ja jestem tym "jednym z autorów" ;) Nie zostały. Sprawa stoi bo nie mam legitymacji prasowej. Nie chcę też z szefem prokuratury zadzierać bo na odpowiedź będe musiał czekać 14 dni. A czas goni, chciałbym już w poniedziałek pojechać z tematem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawi mnie, czy informacje zostały przekazane i na jakich warunkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.