Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8570 miejsce

Aktor charakterystyczny - Charles Bronson

Był niekwestionowaną gwiazdą kina, specjalizował się w rolach małomównych twardzieli. Grał role policjantów, weteranów, rewolwerowców. Zawsze twardych, bezwzględnych, wyrazistych. Filmy z jego udziałem przeszły do legendy kina.

Naprawdę nazywał się Charles Denis Buchinsky, był synem litewskich emigrantów a właściwie Tatarów Lipkowskich. Ojciec Charlesa pochodził z Druskienik, miasta położonego nad brzegiem Niemna, tytuł uzdrowiska nadał miejscowości car Mikołaj I w 1837 roku. Wchodziło ono w granicę Rzeczypospolitej Obojga Narodów, po pierwszej wojnie należało do Polski dziś znów do Litwy. Dlatego niektóre źródła podają, że Bronson jest pochodzenia polskiego, podobnie jak Mickiewicz. Ojciec aktora był górnikiem, jego syn przyszedł na świat 3 listopada 1921 roku w osadzie Ehrenfeld niedaleko Pittsburgha. Dzieciństwo spędził w Pensylwanii. Po skończeniu szkoły średniej zaczął pracę w kopalni, po czym wstąpił do wojska by wziąć udział w II wojnie światowej. W 1943 roku wstąpił do Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych i służył jako strzelec pokładowy na bombowcach B-29. Po powrocie z wojny zaczął pobierać lekcje gry aktorskiej, wcześniej imał się różnych zawodów.

Pierwsze role

Zadebiutował w 1950 roku u boku Gary'ego Coopera w "You are in the Navy Now". Na krótki czas opuścił Hollywood. W połowie lat 60. kręcił filmy, podobnie jak Eastwood, w Europie u boku Sergio Leone. Właśnie pod okiem Sergio Leone zagrał najsłynniejszą ze swoich ról w spaghetti-westernie "Dawno temu na Dzikim Zachodzie", w którym wcielił się w postać człowieka z harmonijką. W latach 70. powrócił do Stanów już jako "gwiazdor" i to tam właśnie powstał film, z którym kojarzą go miliony fanów mowa tu o "Życzeniu Śmierci". Film, który doczekał się kilku kontynuacji jeszcze bardziej umocnił pozycję aktora.
Okładka do filmu "Życzenie Śmierci". / Fot. Adrian Starczewski

Zawsze twardy

We Francji nazywano go "święty potwór" we Włoszech '"twardziel". Wyspecjalizowany w rolach małomównych twardzieli czy też pokrzywdzonych przez los samotnych mścicieli. Typowe dla jego filmów są pojawiające się dziwne nazwiska bohaterów (nierzadko polskie) takie jak J.T.Wladislaw z "Parszywej Dwunastki". Grywał policjantów, rewolwerowców, weteranów. Role twardych facetów dla których jego wyrazista twarz stała się niemal wizytówką. Charles Bronson był pionierem wczesnego kina akcji, które to kino mogło się obejść bez umięśnionych typów, wystarczyły silne ręce i instynkt drapieżnika. W latach 80. coraz częściej zaczął występować w rolach drugoplanowych, lecz nie osłabiło to jego pozycji jako gwiazdy kina akcji.
Okładka do filmu "Przełęcz Złamanych Serc". / Fot. Adrian Starczewski

Odszedł twardziel

W roku 1972 otrzymał Złotego Globa od Hollywodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej dla najpopularniejszego aktora świata! Aktor ma też swoją gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Sław.
Charles Bronson zmarł 30 sierpnia 2003 roku w Los Angeles. Wcześniej wykryto u niego chorobę Alzheimera. Hospitalizacja trwała miesiąc, niestety aktor zmarł w wyniku zapalenia płuc. Zagrał w ponad 70 rolach filmowych i telewizyjnych. Uwielbiany przez miliony w Europie i w Stanach zostawił po sobie wiele niezapomnianych ról z których kolejne pokolenia aktorów mogą czerpać naukę a my możemy podziwiać te niezapomniane kreacje.

Ważniejsze filmy z udziałem Bronsona

"Siedmiu wspaniałych" 1960
"Wielka ucieczka" 1963
"Parszywa Dwunastka" 1967
"Dawno temu na Dzikim Zachodzie" 1968
"Mr.Majestic" 1974
"Życzenie Śmierci" 1974
"Przełęcz Złamanych Serc" 1975
"Posłaniec Śmierci" 1986
"Prawo Murphiego" 1986
"Życzenie Śmierci V" 1994

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

w końcu jakiś fan Bronsona się znalazł;-) hurra!

Komentarz został ukrytyrozwiń

nadal droczysz się z Klarą? :D
klasyka! :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj Klarita;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adek, żebyś ty jeszcze wiedział o czym mówisz, to wiesz, byłoby idealnie;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ Klaro;-) toż to klasyka;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

przepraszam, ja się bawię?
i dać tu każdemu uprawnienia i co się robi;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

no jeden tez jest;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"a po czemu" ( :)) ) wśród najważniejszych filmów jest Death Wish V, a nie I (ważniejszy w karierze od popłuczyn pozostałych części)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Droczę się z Klarą;-))) ale, jak widać nic się nie ukryje;-) Edukacji Klaro;-) edukacji;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś raczył skasować, a ja przywróciłem. Oj nieładnie się bawicie dzieci swoimi przywilejami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.