Facebook Google+ Twitter

Aktor Piotr Machalica został dyrektorem teatru

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-07-01 09:21

Piotr Machalica został dyrektorem, a Robert Dorosławski zastępcą dyrektora do spraw artystycznych częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza.

- Zaraz po tym, jak zdecydowałem się objąć funkcję dyrektora artystycznego Teatru, skontaktowałem się z reżyserami, których cenię i spytałem, czy przyjadą pracować z częstochowskim zespołem aktorskim - powiedział podczas konferencji prasowej Piotr Machalica. - Od żadnego nie dostałem odpowiedzi negatywnej. Aktor wymienił między innymi Laco Adamika, Grzegorza Warchoła i Piotra Cieplaka.

Machalica nigdy nie pełnił funkcji kierowniczej. -Jest to dla mnie całkiem nowe doświadczenie - przyznał. Podkreślił też, że nie ma ambicji reżyserować przedstawienia. -Jestem aktorem i ten zawód mnie pochłania.

Nowy dyrektor nie szczędził aktorom ciepłych słów, zaznaczył, że częstochowski zespół aktorski ma ogromny potencjał - Zauważyłem, że zespół bardzo chce pracować i grać – stwierdził Piotr Machalica. -Dlatego wykorzystam ten potencjał tak, aby wszyscy byli szczęśliwi - aktorzy i widzowie.
-To będzie współpraca dwóch ludzi teatru nadających na tych samych falach, do mających podobna estetykę. Ale Piotr Machalica będzie miał w realizowaniu swojej wizji autonomię – uważa Robert Dorosławski, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

Dorosłowski przedstawił już wstępny program artystyczny nowego sezonu. Jak zapowiedział, trwają prace nad „Ożenkiem" Mikołaja Gogola, „Jabłkiem” (Vem'a Thiessen'a) w reżyserii Tomasza Dutkiewicza, a także nad realizacją spektaklu muzycznego.
Fot. MWMedia
Piotr Machalica jest cenionym i popularnym aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Wywodzi się z utalentowanego klanu Machaliców. Lubiany również w środowisku aktorskim. Od ukończenia w roku 1981 warszawskiej PWST jest związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Gościnnie występował również w innych stołecznych teatrach: Ateneum (m.in. Mackie Majcher w Operze za trzy grosze), Rampie, Prezentacjach i Romie. Ma 51 lat.

Robert Dorosławski jest absolwentem filologii polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, posiada również uprawnienia pedagogiczne i instruktorskie w dziedzinie teatru. W latach 1990-1998, będąc pracownikiem naukowym częstochowskiej WSP, realizował wiele przedsięwzięć w sferze edukacji teatralnej. W latach od 1995 roku pełnił już różne funkcje w czętochowskim teatrze, m.in. kierownika literackiego i teatralnego działu promocji.
W 2002 i 2003 roku był zastępcą ówczesnego dyrektora, przez kilkadziesiąt dni pełnił też obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego tamtejszego teatru.

Poprzednio funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego teatru pełniła Katarzyna Deszcz. Wcześniej szefem aktorów był także m.in.
nieżyjący, wybitny aktor Marek Perepeczko.

Tekst: Tomasz Piekarski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.