Facebook Google+ Twitter

Aktor, reżyser, tłumacz

"Czulem się obnażony, wściekłość mieszala się z poczuciem winy"

 / Fot. internetJacek Poniedziałek – Wyjście z cienia. Rozmawia Renata Kim. Wydawn. Czerwone i czarne sp. z o.o. 2010, seria „Powiększenia”

O autorze:
Renata Kim, dziennikarka, pracowała w tygodnikach „Wprost” i „Przekrój”, a wcześniej w „Dzienniku”.
Zaczynała jednak od radia. Przez kilkanaście lat była związana z różnymi rozgłośniami: RMF FM, Trójką i Sekcją Polską BBC.
Nie może żyć bez sportu. Uprawia taekwondo (3 dan), w zimie jeździ na snowboardzie, a w lecie gra w golfa. Szaleje za zumbą.
Ma męża Koreańczyka (z Południa) i córkę Rinę.
O książce:
„Wyjście z cienia” to wywiad – rzeka opowiadający o życiu prywatnym i zawodowym Jacka Poniedziałka.
Biografie zaczynam czytać od oglądania zamieszczonych w książce zdjęć. Jest ich trzydzieści – przedstawiają bohatera w różnym wieku, jego bliskich oraz współpracowników.
Te podobizny uzupełnia opowieść o skomplikowanej sytuacji rodzinnej, o ojcu z bardzo niełatwym charakterem, dzielnej mamie, babce z przeszłością i rodzeństwie, którego też nie ominęły trudne przeżycia.
Poniedziałek opowiada o swojej nietypowej edukacji dobrze wspominając bibliotekarkę, która podsuwała uczniom rozwijające ich młode umysły lektury.
Także o konieczności wspomagania rodzinnego budżetu i o tym w jaki sposób to robił.
Przełomem w jego życiu było dostanie się do szkoły teatralnej „…wydawało mi się, że powoli wyrywam się z mojej rodziny gdzie zawsze były tylko traumy, bieda i śmierć”.
Dziennikarka pyta dlaczego wcześniej nie ujawnił swojej orientacji. „Kiedy wszyscy szydzą z pedałów, trudno się przyznać, że jest się jednym z nich”. Przy okazji opisuje po czym można poznać, że w jakimś małżeństwie mężczyzna jest gejem.
Bohater wspomina różnych wykładowców w PWST, niektórych z wdzięcznością.
Opowiada o środowisku w którym pracuje, o reżyserach i aktorach. Dowiecie się jakie ono jest w jego oczach.
Na pewno w tym wywiadzie nie jest szczery do bólu ale mówi też o swoich wadach np.: „ja mam klasyczny niewyparzony ryj”.
Podsumowaniem jego dotychczasowego życia może być stwierdzenie: „Moja droga życiowa pełna była garbów, ślepych zaułków. Była labiryntem”.
To książka dla osób tolerancyjnych, empatycznych i bez uprzedzeń.
Na końcu rozmowy Poniedziałek odpowiada na pytanie dlaczego zgodził się na tę książkę. Warto ją przeczytać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

mnie nic w tej ksiązce nie zaszokowało, tylko potwierdziło to co już wiedzialam na temat tego środowiska, choć "Lubiewa" Witkowskiego nie czytałam, ale jakoś się do tej akurat lektury nie palę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książkę przeczytałam jakiś czas temu, jednak nie zdecydowałam się na napisanie recenzji. Tak bywa, nawet nie umiem uzasadnić tej negatywnej decyzji. Cieszę się, że Ty podjęłaś się tego zadania.

W autobiografii mamy sporo ekshibicjonistycznych fragmentów. Czasami granica jest tak bardzo przekroczona, że aż trudna do zaakceptowania…

Nie zgadzam się jednak ze stwierdzeniem, że Poniedziałek nie jest szczery do bólu. O czym musiałby jeszcze napisać, co ujawnić, żeby to określenie do niego pasowało? Dla mnie ujawnił aż za dużo…

Słabo znam świat gejów i nie będę ukrywała, że niektóre wyznania, dokonane przez aktora, uznałam za szokujące. A przed przeczytaniem książki sądziłam, że w sferze seksualnej to już mnie nic zadziwić nie może…

Ciekawa recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.