Facebook Google+ Twitter

Aktualne działania w sprawie uwięzionego tybetańskiego reżysera

Dhondup Wangchen jest twórcą amatorskiego filmu dokumentalnego "Poza strachem" przedstawiającego wypowiedzi Tybetańczyków na temat sytuacji w Tybecie, Dalajlamy i Olimpiady w Pekinie. Trwa kampania o jego uwolnienie...

Wkrótce po nakręceniu "Poza strachem" (oryg. "Jigdrel", ang. Leaving fear behind), 26 marca 2008 r., Dhondup Wangchen został zatrzymany pod zarzutem "nielegalnego dziennikarstwa", a następnie "podżegania do obalenia władz". W areszcie był bity, torturowany, pozbawiany snu. Cierpi na żółtaczkę typu B, na którą nie jest leczony.

Rodzina Dhondupa Wangchena wyznaczyła prawnika o nazwisku Li Duonyng do reprezentowania go przed sądem. Jednak władze nakazały mu powrót do Pekinu.

Od czasu aresztowania Dhondupa Wangchena na świecie trwa kampania o jego uwolnienie ze strony osób prywatnych i instytucji. W Polsce z prośbą o informację na temat działań podjętych przez Polski rząd w jego sprawie, zwrócili się do Ministra Spraw Zagranicznych poseł Arkadiusz Litwiński oraz europoseł Filip Kaczmarek.

Zgodnie z informacją z Radia Wolna Azja i Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie, 28 grudnia 2009 roku Dhondup Wangchen został skazany na 6 lat więzienia w niejawnym procesie. O jego los obawiają się jego bliscy, którzy nie mają z nim kontaktu, w tym żona Lhamo Tso i dzieci.

Przesłanie Dhondupa Wangchena

Powodem, dla którego nakręciliśmy ten film była chęć uzyskania jakiegoś znaczącego odzewu i rezultatów, jest to dla nas ogromnie ważne w tym czasie wielkich trudności i poczucia beznadziei. Tybetańczykom bardzo trudno jest udać się do Pekinu i tam się wypowiadać. Dlatego też zdecydowaliśmy się pokazać w naszym filmie prawdziwe uczucia Tybetańczyków w samym Tybecie.

Reżyser wypowiedział się także na temat zasiedlania Tybetu przez Chińczyków: "Chiny twierdzą obecnie, że działają aktywnie na rzecz ocalenia i poprawienia stanu tybetańskiej kultury i języka (...) powinni wycofać Chińczyków żyjących na terenach tybetańskich. Tybetańska kultura i język powinny być praktykowane na wszystkich terenach tybetańskich".

Więcej informacji o filmie znajduje się na stronie: www.leavingfearbehind.com Natomiast tłumaczenie filmu przygotowane przez Program Tybetański można znaleźć tutaj.

Program Tybetański apeluje o pilne zabranie głosu

Można aktywnie przyłączyć się do się do trwającej światowej kampanii na rzecz uwolnienia Dhondupa Wangchena pisząc list w języku polskim lub angielskim z apelem o:
- natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie Dondupa Łangczena (ang. Dhondup Wangchen) będącego przykładem człowieka aresztowanego za pokojowe wyrażanie swoich poglądów przez komunistyczne władze;
- zagwarantowanie, że nie jest torturowany i okrutnie traktowany, zapewnienie dostępu do rodziny, pomocy prawnej i niezbędnej opieki medycznej;
- zagwarantowanie sprawiedliwego procesu spełniającego międzynarodowe standardy;
- przeprowadzenie niezależnego śledztwa w sprawie stosowania tortur i pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.

Oprócz Programu Tybetańskiego Fundacji Inna Przestrzeń do podobnych działań w Polsce wzywa aktualnie Amnesty International.

Adresy pod które warto przesłać listy

Dyrektor Departamentu Sprawiedliwości Prowincji Qinghai / Director, Qinghai Provincial Department of Justice, WU FaxiangTingzhang, Qinghaisheng Sifating
11 Nanshanlu
Xiningshi 810000
Qinghaisheng
People's Republic of China
Fax:
86 971 8247317
Nagłówek: Szanowny Panie Dyrektorze / Dear Director

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.