Facebook Google+ Twitter

Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-20 15:51

"Normalnie wstaję rano, normalnie jadę do pracy, wreszcie żyję jak każdy człowiek"

Każdego dnia idąc do pracy napotykamy osoby niepełnosprawne, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy…, ani z tego, że też jadą do pracy.

Odkąd zaczęły funkcjonować programy oferujące szerokie wsparcie, takie jak "Trener pracy" finansowane przez PFRON, regularnie zwiększa się zatrudnienie osób niepełnosprawnych, nawet z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. O wypowiedź na temat działań, mających na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych poprosiliśmy uczestników projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie "Środowisko Dla Niepełnosprawnych EKO SALUS".

Darek, który dzięki programowi "Trener pracy" po latach powrócił do zawodu specjalisty ds. logistyki, wykonywanego przed wypadkiem, w którym stracił wzrok, mówi:
"Jestem zachwycony, w ciągu tych kilku lat próbowałem przezwyciężyć bariery, nigdy ze strony żadnej instytucji nie spotkałem się z taką szeroką pomocą oraz popchnięciem mnie na dalsze tory".

Znalezienie pracy nigdy nie było takie proste. Jak mówi Michał z umiarkowaną niepełnosprawnością psychiczną, który po 7 latach pozostawania bez pracy znalazł zatrudnienie w firmie utrzymania zieleni:
"Do Stowarzyszenia zgłosiłem się nie mając większych nadziei na znalezienie pracy. Szybko skompletowałem wymagane dokumenty, a tydzień później byłem już pierwszy dzień w pracy".

Z kolei Darek, który podczas studiów pracował z Zakładach Pracy Chronionej, gdzie wykonywał proste prace poniżej jego kwalifikacji, zwraca uwagę na udzielane wielostronne wsparcie:
"Program pomaga w tym, aby znaleźć pracę na godziwych warunkach na otwartym rynku pracy”, zaś w Stowarzyszeniu można „liczyć na wsparcie podczas spotkań grupowych, gdzie jest okazja uczyć się rozmowy z pracodawcą".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.