Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15554 miejsce

Aktywność fizyczna to dobre zdrowie i piękna sylwetka

Ruch na świeżym powietrzu i regularna aktywność fizyczna to zastrzyk zdrowia mający bardzo korzystny wpływ na organizm i pracę mózgu.

Ruch jest warunkiem życia. Z najnowszych badań wynika, że 51 proc. młodych Polaków prowadzi w miarę regularną aktywność fizyczną, z czego 30 proc. badanych, robi to przynajmniej raz w tygodniu. Najczęściej uprawianym sportem przez Polaków jest. Tymczasem Węgrzy, Chorwaci, Estończycy, Słowacy, Łotysze i Litwini wybierają na ogół jazdę na rowerze. Natomiast Słoweńcy (45 proc.) i w znacznej części Węgrzy (17 proc.) najchętniej uprawiają bieganie (jogging).

Wśród badanych młodych Polaków przeważa przekonanie, że najważniejszą korzyścią, jaka płynie z uprawiania sportu, jest "poprawa zdrowia i kondycji fizycznej". Taką opinię prezentuje 53 proc. ankietowanych. Ponadto dla blisko połowy respondentów aktywność fizyczna oznacza lepsze samopoczucie (49 proc. badanych), poprawę wyglądu sylwetki (39 proc.), spadek wagi (23 proc.) i wzmocnienie systemu odporności (21 proc.).

Badani pod kątem uprawiania sportu Europejczycy - nie tylko doceniają jego znaczenie doraźne i rolę zdrowotną, ale także bardzo zachęcają do uprawiania sportu, swoje dzieci – pisze http://menstream.pl/forma/zdrowie/oto-najpopularniejszy-sport-w-polsce,0,1104320.html. Najbardziej aktywni w tym – według badań - są rodzice ze Słowenii (65 proc.), Estonii (62 proc.), Czech (41 proc.), Słowacji i Chorwacji – po 40 proc., którzy zwyczajowo motywują swoje dzieci sposobem wspólnego uprawiania sportu.

Polacy zaś – w 45 proc. badanych, podobnie również Węgrzy - 41 proc. badanych, przede wszystkim przekonują swoje dzieci o korzyściach, jakie niesie sport m.in. wpływa na poprawę zdrowia i na lepszą sylwetkę, a także daje możliwość atrakcyjnego spędzania czasu z rówieśnikami.

Jak mówi Ewa Włoszczowska, mama Mai Włoszczowskiej, popularnej w kraju i na świecie wicemistrzyni olimpijskiej i mistrzyni Europy, w kolarstwie górskim - "kultura fizyczna od zawsze była nieodłącznym elementem wychowania moich dzieci". Zastrzega jednak, że nie zawsze można było łatwo znaleźć czas na ruch z dziećmi na wolnym powietrzu. Ale dla chcącego nic trudnego. Każdą niedzielę wykorzystywano w rodzinie Mai Włoszczowskiej na aktywny wypoczynek.

"Chodziliśmy po górach, organizowaliśmy wycieczki rowerowe, jeździliśmy na nartach. Sport sprawił także, że moje dzieci stały się dużo bardziej pewne siebie, zdyscyplinowane oraz łatwiej niż rówieśnicy nawiązywali przyjaźnie" - podkreśla Ewa Włoszczowska.

Trzeba podkreślić, że aktywność fizyczna pełni ważną rolę nie tylko w utrzymaniu pięknej sylwetki naszego ciała czy dobrego samopoczucia, ale również w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób, głównie otyłości i utrzymaniu w dobrej kondycji zdrowia umysłowego. Niski poziom aktywności fizycznej – zdaniem lekarzy - jest istotnym czynnikiem zwiększania śmiertelność z powodu chorób układu krążenia i nowotworów.

Natomiast regularna aktywność fizyczna, w świetle badań, jest bardzo skutecznym sposobem zapobiegania chorobom współczesnej cywilizacji, m.in. chorobie wieńcowej, nadciśnieniu i cukrzycy.

Raport o tym, jak ważny jest sport w życiu młodych Europejczyków, powstał na podstawie badań przeprowadzony przez TNS Pentor, w dziewięciu krajach Europy Środkowej, na zlecenie firmy Procter & Gamble. W sprzeczności z tym badaniem pozostaje inne, wykonane w ramach międzynarodowego projektu, wśród ludzi w wieku średnim i starszym.

Aktywność fizyczna młodych Polaków i osób w średnim bądź w starszym wieku jest bardzo różna. Ogólnie przyjmuje się, że jesteśmy mało aktywnym fizycznie społeczeństwem. Wyniki badań – według portalu http://zdrowie.flink.pl/aktywnosc_fizyczna.php - prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu badawczego, wykazały istniejące "różnice pomiędzy mieszkańcami krajów Europy Zachodniej a Polakami, Rosjanami i Węgrami".

Różnice dotyczyły przede wszystkim "stanu zdrowia, stylu życia, poziomu tzw. czynników ryzyka i oczekiwanej długości życia". Badania wykazały, że zaledwie znikomy odsetek dorosłych kobiet i mężczyzn w Polsce (3% - 10%) prowadzi zadowalający poziom aktywności fizycznej. Natomiast ponad 90 proc. ogółu badanych prowadzi "siedzący" tryb życia; ta zdecydowana większość społeczeństwa wykonuje ćwiczenia fizyczne jedynie czasami, okazjonalnie.

W ocenie specjalistów - "szkodliwe zjawisko, jakim jest niska sprawność fizyczna, wpływa na poziom zdrowia, a także ma wydźwięk społeczny i ekonomiczny".
Dowiedziono, jak informuje flink.pl, iż aktywność fizyczna, zwłaszcza u ludzi w wieku średnim i starszych, "wydłuża ich życie, zapobiega przedwczesnej śmierci i poważnym chorobom". Ochronny i znaczący skutek aktywności fizycznej jest porównywalny do wyników związanych z efektem unikania palenia papierosów.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.