Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30876 miejsce

Aktywność intelektualna kontra choroba Alzheimera

Wykształcenie i aktywność umysłowa lepiej chronią przed chorobą Alzheimera, niż jakiekolwiek pigułki - wynika z badań opublikowanych w internetowym wydawnictwie "PLoS ONE".

Do takich wniosków doszli neurolodzy ze Szpitala im. A. Marcide w Ferrol (Hiszpania), którzy analizowali wyniki 26 studiów epidemiologicznych przeprowadzonych w ośrodkach naukowych na całym świecie. Łącznie objęły one ponad 60 tys. pacjentów.

Prowadzący badania dr Raul de la Fuente-Fernandez opracował prosty matematyczny model, który pozwala oceniać rolę różnych metod i terapii w prewencji choroby Alzheimera.

Jest to poważne schorzenie wyniszczające mózg i stopniowo prowadzące do zaburzeń zachowania, pamięci i innych zdolności umysłowych.

Analizy ujawniły, że nawet leki w umiarkowanym stopniu chroniące neurony przed uszkodzeniem mogą znacznie obniżyć liczbę zachorowań na alzheimera.

Okazuje się jednak, że najważniejszą i najbardziej wydajną strategią w profilaktyce choroby jest aktywność intelektualna. Wyniki badań prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat wspierają teorię, że pozwala ona dłużej zachować sprawność umysłową w starszym wieku, gdyż m.in. poprawia wydajność połączeń nerwowych.

Neurobiolodzy mówią, że aktywność intelektualna zwiększa tzw. rezerwę poznawczą. Oznacza to, że aby u osób z większą rezerwą zaczęły się pojawiać objawy demencji, muszą one stracić więcej neuronów, niż osoby z mniejszą rezerwą poznawczą.

Badacze hiszpańscy obliczyli teraz, że już pięcioprocentowy wzrost tej rezerwy w ogólnej populacji pomógłby zapobiec jednej trzeciej przypadków choroby Alzheimera.

Zdaniem dr. de la Fuente-Fernandeza, wynika z tego, że wyższy poziom wykształcenia społeczeństwa może być najlepszą strategią zapobiegania temu poważnemu schorzeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.