Facebook Google+ Twitter

Aktywność Słońca nie wpływa na klimat Ziemi?

Jak wynika z badań Goddard Institute, aktywność słoneczna ma mniejszy związek z ocieplaniem się klimatu na Ziemi, niż wcześniej przypuszczano.

Ziemia / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/ZiemiaGoddard Institute for Space Studies (NASA) to firma szacowna i doceniana w środowisku naukowym. Z kolei dwutygodnik Atmospheric Chemistry and Physics cieszy się w Europie sporą popularnością i należy do pism opiniotwórczych. Trudno więc zlekceważyć opublikowane tam wyniki badań Goddard Institute, sugerujące nikły związek aktywności słonecznej z ocieplaniem się naszej planety.

Z ich badań wynika, iż więcej ciepła jest przez Ziemię pochłaniane, niźli odprowadzane w przestrzeń kosmiczną. Rzecz, zakładając prawdziwość obliczeń, jest niepokojąca, albowiem badania Jamesa Hansena i jego zespołu dotyczą lat wyjątkowo niskiej aktywności słonecznej - pięciolecia 2005-2010.

W tym czasie, zgodnie z udostępnioną analizą danych, każdy metr kwadratowy naszego otoczenia absorbował ok. 0,6 W energii więcej, niźli jej wypromieniowywał.

Hansen stwierdza tylko, ponieważ jest naukowcem, nie politykiem, iż w takim razie Słońce miało w tym okresie czasu mniejszy wpływ na ocieplanie się planetarnego klimatu, niż mogliśmy się spodziewać. Nie stara się wskazać innego źródła, choćby działalności ludzkiej.

James Hansen / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/James_HansenTen sam James Hansen pisał w artykule A Brighter Future ("Climatic Change", vol. 52, ss. 435-440, NY, 2001): "Zmiany klimatu nie zachodzą w sposób bezpośrednio porównywalny, równocześnie do zaistniałych przyczyn. (...). Długi czas reagowania klimatu komplikuje problem dla obserwatorów i uczonych. Oznacza to, że możemy wnieść do ciągu zmian klimatu to, czego efekty będą się pojawiać dopiero podczas życia naszych dzieci i wnuków".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.