Facebook Google+ Twitter

Aktywność Słońca wpływa na jakość sygnału GPS. Naukowcy badają zjawiska zachodzące w jonosferze

Zaburzenia w górnych warstwach atmosfery ziemskiej mogą znacząco wpływać na jakość sygnału GPS. Naukowcy z NASA przyglądają się jonosferze, by określić jakie oddziaływania zachodzą na styku przestrzeni kosmicznej i Ziemi.

 / Fot. By NASA (http://sec.gsfc.nasa.gov/popscise.jpg) [Public domain], via Wikimedia CommonsProblem wydaje się na pierwszy rzut oka błahy. Zaburzenia w wyższych partiach atmosfery zakłócają sygnał GPS (Global Positioning System). W praktyce badania, które prowadzi laboratorium NASA z Pasadeny wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Nowym Brunszwiku w Kanadzie są okazją do przyjrzenia się jonosferze i oddziaływaniom, jakie zachodzą na styku przestrzeni kosmicznej.

Ważnym elementem poszukiwań jest zjawisko zorzy polarnej. To właśnie aurora borealis jest najbardziej widowiskowym skutkiem aktywności energetycznej Słońca. Docierający do Ziemi wiatr słoneczny trafia na pole magnetyczne. W magnetosferze następuje "schwytanie" cząstek wzdłuż biegunów Ziemi. Skutkuje to w dużym uproszczeniu przepięknym zjawiskiem zorzy.

Naukowców interesuje szczególnie moment, gdy cząstki energetyczne napędzane w magnetosferze "rozbijają się" w jonosferze. "Chcemy zbadać plazmę w pobliżu Ziemi, by odkryć, w jaki sposób jej odchylenia zakłócają sygnał sieci GPS" - mówi cytowany przez serwis NASA Esayas Shume z zespołu w Pasadenie.

Do badań wykorzystano kanadyjskiego satelitę Cascade Smallsat and Ionospheric Polar Explorer (CASSIOPE). Dzięki niemu udało się zobrazować zachowanie sygnału GPS w jonosferze.

Czytaj także: Naukowcy odkryli ogromną czarną dziurę. Gigant ma masę 12 mld razy większą niż Słońce


Zdaniem badaczy odchylenia w jonosferze mają przełożenie ekonomiczne. Zdarza się, że utrata sygnału zmusza pilotów do zmiany trasy. Ustalenie zakresu odchyleń i poznanie ich wpływu na sygnał GPS pozwoli korygować wskazania nawigacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.