Facebook Google+ Twitter

"Aktywny samorząd" progresywne zmiany w programie

Wśród osób niepełnosprawnych liczba osób z wykształceniem wyższym stanowi niewielki procent. Dzięki programowi "Aktywny samorząd" osoby niepełnosprawne mogą otrzymać wsparcie finansowe m.in. na pokrycie kosztów opłaty za naukę.

Program "Aktywny samorząd" to szansa dla osób niepełnosprawnych na otrzymanie dofinansowania do kosztów opłaty za naukę oraz dodatku na pokrycie innych kosztów kształcenia. Liczba osób niepełnosprawnych z wykształceniem wyższym nie jest wysoka. Często, te które mogą studiować, którym przede wszystkim stan zdrowia na to pozwala, nie są w stanie ponieść związanych z tym kosztów, dlatego wsparcie o którym mowa, prowadzone przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a realizowane przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie to istotna pomoc.

Niedawno na stronie internetowej PFRONu pojawił się komunikat dotyczący zmian, które wprowadzono w programie "Aktywny samorząd". Pierwszą ważną informacją jest ta, że "Wprowadzono możliwość zwiększenia (ponad 3.000 zł) kwoty dofinansowania kosztów opłaty za naukę (czesne) lub dodatku na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego dla Wnioskodawcy, którego przeciętny miesięczny dochód przekracza kwotę 583 zł netto na osobę w gospodarstwie domowym". To nie jedyna zmiana. Ma również nastąpić zmiana charakteru dodatku na pokrycie innych kosztów kształcenia. Jak czytamy na stronie http://pfron.org.pl/pl/komunikaty/3397,Uwaga-wprowadzono-zmiany-w-dokumencie-pn-Kierunki-dzialan-obowiazujacym-w-2016-r.html na bardziej progresywny i motywacyjny. Odsetek osób niepełnosprawnych z wykształceniem wyższym wyższym jest niewielki, dlatego wskazany system wsparcia ułatwia tym osobom możliwość zdobycia wykształcenia, a następnie podjęcia zatrudnienia.

Kolejną ważną informacją, która zapewne ma zapobiec nadużyciom, jest ta zmiana "Wnioskodawca, który w okresie objętym dofinansowaniem, z przyczyn innych niż niezależnych od niego (np. stan zdrowia) nie uczęszczał na zajęcia objęte planem/programem studiów/nauki, a w przypadku przewodu doktorskiego – nie realizował przewodu doktorskiego zgodnie z przyjętym harmonogramem, zobowiązany będzie do zwrotu kwoty dofinansowania kosztów nauki w tym semestrze/półroczu".

Wykształcenie to ważna kwestia, której nie można pomijać, ale równie istotna jest sprawa aktywizacji zawodowej i i gotowość do podjęcia pracy. Niestety nawet posiadanie wykształcenia wyższego i rozwijanie swoich umiejętności może być daremne, jeżeli nie będziemy niwelować barier zewnętrznych i mentalnych, a przy tym walczyć ze stereotypami http://diru.pl/za-wysokie-progi/. Autorzy badań piszą we wnioskach "Jak pokazują wyniki badań, w szczególności badania jakościowe, osoby niepełnosprawne nie pracują, ponieważ nikt nie chce ich zatrudnić oraz racjonalnie im się to nie opłaca" (źródło: https://www.pfron.org.pl/ftp/dokumenty/Badania_i_analizy/Raport_CZESC_1z6_final.pdf). W tym samym raporcie czytamy dalej "Aktywności zawodowej nie sprzyja wciąż powszechny w społeczeństwie sposób myślenia o niepełnosprawnych jako osobach chorych potrzebujących pomocy, wsparcia i ulgowego traktowania oraz idący w ślad za nim dystrybutywny model wsparcia (oparty na zasiłkach, pomocy, opiece)" (źródło: https://www.pfron.org.pl/ftp/dokumenty/Badania_i_analizy/Raport_CZESC_1z6_final.pdf).

Czytając takie wnioski może pojawić się myśl, że podjęcie przez osobę niepełnosprawną pracy, jest raczej dziełem przypadku, okolicznościami i posiadanymi znajomościami wśród przedsiębiorców, czy nawet pomocą ze strony rodziny. Powiatowe Urzędy Pracy są raczej bezradne, a ich działania krótkowzroczne, dlatego gdyby nie chęć podjęcia pracy i usamodzielnienia się oraz upór, zapewne nie tylko statystyki były o wiele gorsze, ale i sytuacja samych osób niepełnosprawnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.