Facebook Google+ Twitter

Aktywny wolontariat - to się opłaca!

Komisja Europejska ogłosiła rok 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu. Ma on uświadomić społeczeństwu wartość pracy wolontariuszy i zachęcić więcej osób do zaangażowania się w pomoc innym.

W Polsce mamy obecnie około czterech milionów wolontariuszy. Działają oni w organizacjach charytatywnych, placówkach społecznych, fundacjach, stowarzyszeniach. Bycie wolontariuszem to dla nich szansa na spełnienie swoich osobistych aspiracji, na zrealizowanie potrzeby niesienia pomocy światu, a także okazja do zawarcia nowych znajomości i zdobycia doświadczenia. Postaci wolontariatu jest wiele, przesłanie jest jedno: dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych. Mówiąc bardziej górnolotnie - odrzucenie bierności i twórczy udział w zmienianiu świata na lepsze.

Wolontariat to również świetna okazja do zaliczenia praktyk studenckich. Zdobycie cennego doświadczenia oraz praktycznych umiejętności często oferują ochotnikom podmioty trzeciego sektora. Młodzi ludzie zaangażowani w działalność fundacji i stowarzyszeń mają szansę nie tylko na rozwój swojej osobowości oraz zainteresowań, ale także na podniesienie kwalifikacji zawodowych. Pracodawcy poszukują bowiem osób kreatywnych, dobrze wykształconych, a przy tym posiadających praktyczne doświadczenie.
Bycie wolontariuszem świadczy o dyspozycyjności, elastyczności oraz umiejętności pogodzenia różnych obowiązków, co jest niewątpliwym plusem na absolwenckim CV.

W wolontariat angażują się jednak nie tylko młodzi. Coraz popularniejszy jest tzw. wolontariat seniorów. Dla osób niepracujących zawodowo jest to znakomity sposób na samorealizację oraz wypełnienie wolnego czasu. Bezinteresowna pomoc pozwala na stały kontakt z innymi ludźmi, chroni przed samotnością, umożliwia spełnienie aspiracji odkładanych często
przez całe życie "na później". Wolontariat jest częścią procesu ustawicznego kształcenia. Aktywni społecznie seniorzy znajdują się w lepszej kondycji umysłowej, poprzez nabywanie wciąż nowych umiejętności oraz
doskonalenie tych, zdobytych w okresie pracy zawodowej.

Organizacje pozarządowe, których praca opiera się głównie na ochotniczej pomocy wolontariuszy, stwarzają dla osób pragnących podjąć współpracę szereg różnych wariantów. Zachęcają do działalności społecznej, ogłaszają nabór na praktyki oraz staże. Informacje na ten temat można bez trudu znaleźć w internecie. Czasami organizacja wymaga od wolontariusza spełnienia określonych kryteriów. Najważniejsze są jednak chęci, gotowość do zaangażowania oraz odpowiedzialność.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wolontariat OK!, tylko niektórzy wolontariusze po prostu dają się w konia robić. Pracują za darmo z głową pełną idei i zaangażowania, a tymczasem fundacje i stowarzyszenia to bardzo dochodowy biznes nie mający nic wspólnego z ideą organizacji non-profit.

Wystarczy popatrzeć ile na pensje wydaje się w Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji - zgroza, i to są głównie jeśli nie w całości pieniądze publiczne. A ta organizacja jest dla ON jak pasożyt w ciele. Robi wokół siebie medialny szum aby tylko pozyskiwać pieniądze od naiwnych ludzi lub to na czym akurat im zależy i to wszystko pod hasłem niesienia pomocy niepełnosprawnym. To bujda na resorach.

W fundacjach i stowarzyszeniach powinno się pracować za darmo!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.