Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1344 miejsce

Akupunktura u dzieci

Otrzymuję pytania w sprawie leczenia dzieci akupunkturą. Najczęściej dotyczą one wieku dziecka, możliwości zamiennego leczenia bezigłowego, ale opartego na zasadach terapii akupunkturowej oraz rodzaju chorób, które leczy się taką metodą.

Jak przekonałem się, że nie warto mówić słowa "nigdy"?

Gdy zaczynałem leczyć akupunkturą, postanowiłem, że nigdy nie będę wykonywał jej u dzieci. Tym bardziej, że znałem lekarkę zajmującą się takim rodzajem akupunktury, mieszkającą w tym samym mieście. Moja specjalizacja to choroby wewnętrzne, a leczenie dzieci, jest tym działem medycyny, który mnie nie interesował już od czasów studenckich. Życie jednak szybko skorygowało moje postanowienie.

Znajoma w pracy zaproponowała mi abym zajął się jej czteroletnim dzieckiem, które cierpiało na moczenie nocne. Odmówiłem i zaproponowałem wspomnianą lekarkę. Tłumaczyłem się brakiem doświadczenia, bo tak naprawdę była to wtedy jedyna dla mnie przeszkoda. Niestety, nie oparłem się sile perswazji dwóch lekarek, gdyż po mojej odmowie zaraz przyszła z koleżanką i użyły najprostszego argumentu mówiąc, że przecież pierwszy raz zawsze kiedyś musi być, a one wiedzą o wspaniałych efektach takiego postępowania terapeutycznego.

Kiedy można leczyć?

Nie ma zasadniczo żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o wiek dziecka. W Korei na przykład wykonuje się pewien rodzaj zabiegów profilaktycznych już w pierwszych tygodniach życia, co ma zapewniać na wiele lat ochronę przed pospolitymi chorobami przewodu pokarmowego. Każdy lekarz wykonujący jakiekolwiek zabiegi u dzieci powinien uwzględnić w swoim postępowaniu cechy psychofizyczne małego pacjenta. Akupunkturzysta musi wybrać odpowiednie igły i właściwą metodę stymulacji. Liczba igieł i głębokość ich wprowadzania w tkanki muszą być dostosowane do budowy ciała dziecka, to zrozumiałe.

Leczyć czy nie leczyć, oto jest pytanie


W kręgu kultury zachodnioeuropejskiej największą przeszkodą w upowszechnianiu nakłuć u dzieci jest bariera psychologiczna u rodziców (opiekunów). Oto najczęściej obserwowany schemat myślenia.

- Akupunktura u mojego dziecka?! O, nie! Nigdy! No, chyba, że medycyna konwencjonalna nie pomoże... Ostatecznie...?

Dopiero wtedy nasza "europejskość" pozwala skorzystać z cudownych albo... barbarzyńskich metod leczenia, a jaka będzie ostateczna klasyfikacja, to już zależy od efektu końcowego. Choroba dziecka jest stresorodną sytuacją w rodzinie i terapeutę małego pacjenta ocenia się wówczas bardzo emocjonalnie.
Mówi się o nim używając przeciwstawnych pojęć np. wspaniały, cudowny, wyśmienity lub beznadziejny, miernota, konował. Nie mają wtedy znaczenia jego tytuły naukowe czy wieloletnie staże zagraniczne u najwybitniejszych specjalistów. Tak było zawsze jak sięgnę do głębokich pokładów swojej pamięci, ale mam wrażenie, że ostatnio takie radykalne dwubiegunowe oceny dobry-zły bardziej się spolaryzowały w ostatnich latach. Zwłaszcza po aresztowaniu lekarza "zbrodniarza", którego urzędujący wówczas Minister Sprawiedliwości oskarżył o najcięższe przestępstwa jeszcze przed rozprawą sądową. Przed kamerami w porze największej oglądalności w mediach przypisał mu te rzekome, nieudowodnione zbrodnie.

Wydaje się, że w każdym leczeniu, a więc w akupunkturze również, trzeba dążyć do zachowania proporcji między oczekiwaniami a możliwościami ich realizacji. Jeśli tak nie jest – nie może być mowy o racjonalnym traktowaniu jakiegokolwiek sposobu leczenia.

Jakie choroby leczy się akupunkturą u dzieci?

Podobnie jak u dorosłych tak i u dzieci skuteczność leczenia akupunkturą jest zróżnicowana. Wymienię te choroby i zaburzenia równowagi psychofizycznej, które są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Są to: niektóre postacie nerwic, tiki nerwowe, zaburzenia snu, nerwobóle, kurcze powiek, jąkanie, moczenie nocne, częste infekcje dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie nosa i gardła, astma oskrzelowa, niedosłuch, porażenie nerwu twarzowego (okres początkowy), porażenie po udarach mózgowych, porażenie dziecięce, nagminne (okres wczesny do 6 miesięcy), neuropatie obwodowe, choroby skóry, alergie oraz wiele innych.

Nie można tego zagadnienia wyczerpać w kilku zdaniach. Myślę jednak, że mimo niekompletności tej listy spełni ona mój zamiar przedstawienia wszechstronnych możliwości leczenia akupunkturą. W wielu wymienionych chorobach leczenie farmakologiczne jest mało skuteczne, a inne bardziej skuteczne sposoby leczenia są niedostępne lub dopiero wdrażane w nielicznych ośrodkach na terenie kraju lub za granicą.

Na zakończenie dodam, że akupunktura może być stosowana, jako metoda wspomagająca najnowocześniejsze sposoby leczenia. Dzięki temu można obniżać dawki stosowanych leków, przyspieszać oraz usprawniać leczenie i rehabilitację w wielu przypadkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.