Facebook Google+ Twitter

Akupunktura w Europie. Wiedza o nakłuwaniu igłami ludzkiego ciała

Trudno ustalić jakąś konkretną datę, kiedy dotarła do Europy wiedza o leczeniu nakłuwaniem igłami ludzkiego ciała. Natomiast dobrze udokumentowany jest udział naszych rodaków w tym względzie.

Kraje europejskie zetknęły się po raz pierwszy z akupunkturą prawdopodobnie w XVII wieku, dzięki misjonarzom i podróżnikom. Powszechnie uważa się, że pierwszą publikacją na naszym kontynencie, dotyczącą tej problematyki, była książka francuskiego misjonarza R. P. Harvieu. Francuzi zastosowali po raz pierwszy nazwę acupuncture do określenia terapii igłowej. W 1683 roku holenderski lekarz W. T. Rhyne również wydał publikację na ten temat, a jego rodak A. Cleyer napisał „Poradnik chińskiej medycyny”.

W świetle ostatnich odkryć historii medycyny możemy powiedzieć, że był on … z Polski rodem. Okazuje się, że przywłaszczono sobie efekty wieloletniej pracy polskiego jezuity Michała Boyma ze Lwowa, który długo przebywał na dworze cesarskim pretendenta do tronu w Państwie Środka. Dotarł on do Chin w bardzo burzliwym okresie, gdy dynastia Ming utraciła tron po trzystuletnim panowaniu w 1644 roku, a Mandżurowie opanowali Chiny Północne i zagrażali obszarom na południu.

Boym zdobył sobie u cesarza tak poważną pozycję, że w 1650 roku został „chińskim” posłem do papieża. Jako radcę cesarskiego gabinetu wydelegowano do Europy w celu pozyskania poparcia dworów europejskich do walki z Mandżurami. Misja, nawiasem mówiąc nie udała się, a Boym po wielu perypetiach w drodze powrotnej do Chin zmarł.

Jego dzieła medyczne przejął współtowarzysz podróży Filip Couplet. Były to tłumaczenia traktatów medycznych z języka chińskiego oraz jego własne spostrzeżenia. Dziś jest już pewne, że lekarze holenderscy Rhyne i Cleyer oraz Francuz Couplet wykorzystali źródła, których twórcą był Boym, ale ich zasługą jest rozpowszechnienie tej wiedzy w ówczesnej Europie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bogdan Szymczyszyn
  • Bogdan Szymczyszyn
  • 26.06.2011 18:13

Kilkanaście ostatnich lat życia Profesora Zbigniewa Garnuszewskiego można określić jako renesans akupunktury w Polsce.

Obecnie nie najlepsza sytuacja dotyka również akupunktury.

Uczniowe Profesora starają się Jego dzieło ocalić i kontynuować.

Bogdan Szymczyszyn
lekarz, były asystent Centrum Leczenia Bólu i Akupunktury im. prof. Zbigniewa Garnuszewskiego przy ul. Winnickiej 10 w Warszawie

www.szymczyszyn.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.