Facebook Google+ Twitter

Alarm nuklearny w Japonii

Japonia poinformowała ONZ o alercie atomowym, po tym jak w elektrowni nuklearnej Fukushima Daiichi ogłoszono podwyższony stan alarmowy wywołany silnym trzęsieniem ziemi i następującą po nim falą tsunami.

Wykres termiczny wysokości fali tsunami uderzającej na Japonię noaa.gov (http://www.nnvl.noaa.gov/images/high_resolution/680_20110311-TsunamiWaveHeight.jpg / Fot. NOAA (zdjęcie w domenie publicznej)Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej została poinformowana o zamknięciu elektrowni oraz o tym, że żadne wycieki substancji radioaktywnych nie miały miejsca. W oświadczeniu agencja podaje, że kontynuowane jest poszukiwanie kolejnych szczegółowych informacji dotyczących sytuacji w Fukushima oraz innych elektrowniach nuklearnych i reaktorach badawczych, włączając w to informacje o źródłach energii, systemach schładzania i stanie budynków, w których znajdują się reaktory. Poinformowano również, że obecnie zamkniętych jest 20 proc. bloków atomowych w Japonii. Elektrownia atomowa Fukushima / Fot. KEI/GNU Free Documentation License, Version 1.2

Trzęsienie ziemi okazało się najsilniejsze od 140 lat. Uderzyło w północno-wschodnie wybrzeża kraju, powodując dziesięciometrową falę, która niszczyła i unosiła ze sobą wszystko na swej drodze: domy, samochody, łodzie a nawet płonące budynki gospodarcze.

Liczba ofiar na obecną chwilę przekracza sto osób i zdaje się z każdą godziną wzrastać. Sekretariat premiera Japonii poinformował, że obywatele tego kraju powinni być przygotowani na oczekiwane wstrząsy wtórne, które mogą być tak samo silne.

info: ITN, TVN24, Yahoo News

Czytaj także: Trzęsienie ziemi w Japonii. Kraje Pacyfiku czekają na tsunamiWybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Właśnie Wiadomości podały oświadczenie premiera, że wszystko jest w porządku i nie ma żadnego zagrożenia.
Mam nadzieję, że tak jest rzeczywiście; ale pamiętam, że sekretarz Ukrainy też tak gadał po wybuchu w Czarnobylu, i nawet z własnymi wnukami poszedł na pochód.
Ale potem się okazało, że się kapkę pomylił.
Popełnił samobójstwo.
To co pokazują w TV to ogromna tragedia. Jednocześnie wszyscy podkreślają zdyscyplinowanie mieszkańców.
Mam nadzieję, że jako kraj będziemy mogli choć trochę pomóc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podaję za PAP sprzes chwili:
"Tokijskie przedsiębiorstwo energetyczne Tokyo Electric Power Co. poinformowało, że poziom promieniowania w budynku, gdzie znajduje się jeden z reaktorów elektrowni atomowej Fukushima-Daiichi nadal rośnie. Agencja AP podała, że władze planują upuścić radioaktywną parę, by zmniejszyć ciśnienie w reaktorze. Agencja Kyodo ostrzega przed "możliwym wyciekiem radioaktywnym", podaje jednak, że dawka promieniowania ma być niewielka.
Wcześniej zapewniano, że sytuacja w elektrowni jest pod kontrolą, choć po trzęsieniu nieprawidłowo działa system chłodzenia reaktora."

Około 6 tys. ludzi, zamieszkałych w sąsiedztwie elektrowni atomowej w japońskiej prefekturze Fukushima, wezwano do udania się w bezpieczne miejsce w obawie przed ewentualnym wyciekiem radioaktywnym - podała japońska agencja Jiji Press, powołując się na lokalne władze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądam program w TV...szokujące..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niewyobrażalna tragedia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, już ponad tysiąc ofiar w Japonii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.