Facebook Google+ Twitter

Alarm przeciwpowodziowy w Jeleniej Górze

W Jeleniej Górze ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Po serii upałów Urząd Miasta rozważał racjonowanie wody mieszkańcom. Teraz przyszedł czas, że wody jest aż za dużo.

Płynąca przez Szklarską Porębę rzeka Kamienna już spowodowała mnóstwo szkód. W tej turystycznej miejscowości, gdzie woda płynie mocnym, kamiennym korytem nie ma jeszcze dużych problemów, ale widok rwącego nurtu nie budzi entuzjazmu. Zjeżdżając ze Szklarskiej do Jeleniej Góry około godziny 19, z powodu zalania drogi przez wodę trzeba było odstać w dużym korku, który utworzył się na głównym dojeździe prowadzącym do obwodnicy. Odpowiednie służby udrożniły przejazd, ale od godziny 22 droga ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry jest już zamknięta. Z kolei droga do Jakuszyc, gdzie znajduje się przejście graniczne, jest zamknięta od dobrych kilku godzin.

Najgorzej sytuacja wygląda w Jeleniej Górze, gdzie Kamienna płynie równolegle do ulicy Wolności. Małe, ale niezbyt głębokie koryto wygląda jak potężna rzeka - wystają z niej tylko czubki drzew, które normalnie rosną na łąkach otaczających rzekę. Choć woda trzyma się wciąż w obniżeniu terenu, to nie potrzeba wiele deszczu, by rzeka wylała się na ulicę. Służby miejskie podają, że w ciągu dwóch godzin przybyło 20 cm wody! Mieszkańcy ulicy Wolności i innych ulic, obok których bieganie rzeka, mówią, że w piwnicach jest nawet metr wody.

Problemem okazują się również niedrożne studzienki wodne, które po prostu nie nadążają z przyjmowaniem wody. Ta sytuacja powtarza się właściwie za każdym razem, gdy występują zbyt intensywne opady. Władze miasta nie są jednak bierne, zostały zmobilizowane wszelkie służby mogące pomóc. W nocy miejsca najbardziej zagrożone zalaniem będą zabezpieczane workami z piaskiem. Niestety, dla niektórych miejsc już jest za późno. Tak jest z domami stojącymi najbliżej koryta Kamiennej oraz dla tzw. "starego cmentarza" w Cieplicach. Jest niemal pewne, że tej nocy odciętych od świata zostanie kilka gospodarstw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.