Facebook Google+ Twitter

Alarmujące wyniki badań wad postawy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-09-12 16:13

Tylko 4 proc. przedszkolaków i pierwszaków z powiatu raciborskiego (woj. śląskie) nie ma żadnej wady postawy. Pozostałe 96 procent dzieci ma skoliozę, rotację, albo asymetrię miednicy. Badania dotyczyły roczników 2000 i 2001.

 / Fot. Grzegorz MehringBadania w ramach programu "Profilaktyka i korekcja w wadach postawy ciała u dzieci i młodzieży" odbyły się w kwietniu tego roku. Ich wyniki podano dopiero teraz. Analizy dotyczyły ponad 800 dzieci w wieku od 6 do 7 lat (400 uczennic i 402 uczniów). Na 802 przebadanych dzieci, tylko u 37 nie stwierdzono żadnych wad.

Wyniki przeprowadzonych badań:

Częstotliwość występowania wad postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej wśród chłopców i dziewcząt w przedziale wiekowym 6-7 lat (roczniki: 2000 i 2001)

- plecy płaskie u 25 proc. badanej populacji;
- plecy okrągłe u 27,3 proc. badanej populacji;
- plecy wklęsłe u 49,6 proc. badanej populacji;
- kolana szpotawe u 3 proc. badanej populacji;
- kolana koślawe u 27,8 proc. badanej populacj;
- wady stóp u 64,7 proc. badanej populacji;
- wady klatki piersiowej u 74,9 proc. badanej populacji.

(Źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu)

Z roku na rok przybywa dzieci z wadami postawy. Coraz więcej czasu spędzają przed komputerem. Specjaliści ostrzegają, że niekorygowane wady postawy mogą prowadzić w przyszłości do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Jak ich zatem uniknąć? Przede wszystkim maluch musi siedzieć z prostymi plecami i stopami koniecznie opartymi na podłodze. Jeśli dziecko siedzi na fotelu lub kanapie, kręgosłup jest łukowato wygięty. Ważny jest też komfort malucha podczas snu. Należy kupić dziecku łóżko z twardym materacem. Najważniejsze jest jednak to aby dziecko nie przesiadywało długo przed telewizorem lub komputerem. Warto też od najmłodszych lat przyzwyczajać go do aktywności fizycznej: pływanie, bieganie, wszelkie formy aktywności na świeżym powietrzu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

tadek kasperczak
  • tadek kasperczak
  • 05.01.2011 01:15

Bujak w to chcecie zarobić na tym a nie pomagać!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard Bujak
  • Ryszard Bujak
  • 01.10.2010 17:18

Czy miasto zrobiło coś w tym temacie? Czy nie zamierzacie z tym coś zrobić ? Jeśli nie teraz -to kiedy ?
Na dolegliwości mięśniowe - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006--2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowe – szkieletowych. ból kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Możemy z lokalną organizacją pomyśleć o kompleksowym zapleczu dla miasta i powiatu jeśli tylko będzie taka wola i zainteresowanie info:generalny@o2.pl www.azpfundacja.org

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alarmujące, ale kogo to obchodzi? Mam w niektórych klasach 2-3 dzieci, które niemal na każdej lekcji leżą na krześle (nogi wysunięte maksymalnie do przodu), czasem kładą nogi na stającym obok krześle, jeśli jest wolne. Albo siadają bokiem i opierają się plecami o ścianę. Rodzice kiwają głowami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Justyno masz rację to wszystko ściema co się mówi na temat wad postawy. Patologia jest tak wielka ,że nie chce się wierzyć stad moja decyzja o powołaniu fundacji AZP.Zamierzam mówić na ten temat i wskazywać dobre przykłady.Szukam wszystkich tych którym dobro dzieciaków leży na sercu.chcę ich zmobilizować by coś zrobili dla swojego lokalnego środowiska bo samorząd czy System tego nie zrobi mimo ,że jest za to odpowiedzialny. Pisz na generalny@o2.pl Pozdrawiam Ryszard

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2008 07:50

O problemie mówi się już od dawna, i choć wiadomo jak zapobiegać, to nic konkretnego w tym kierunku się nie robi. Skala tego problemu jest większa niż przypuszczano. Do niedawna na zajęcia korekcyjne uczęszczali nieliczni uczniowie, teraz chyba musieliby wszyscy z danej klasy...przynajmniej w Raciborzu, gdzie owe badania wykonano. Może w innych miastach też takie analizy prowadzono?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.